Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
This is a Citizen watch which has a yellow strap. It is well protected against moisture.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Citizen Promaster Dive (BJ8058-06L) is £375.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
It's never wrong to have a really good wrist watch. They work just as well for everyday use as for special occasions and depending on the model you choose, they can also be a useful tool for you when you're exercising. Some brands specialize in building durable watches that are meant to last for several generations, so they may even be passed down to your children.
Battery-powered watches are simply built and don't require as much maintenance as mechanical watches do. Should the watch stop you can probably just swap the battery. They also run more consistently than mechanical watches.
Water protection on watches can come off as confusing and misleading. It is measured in meters and ATM (atmospheres), in this case, 30 ATM (300m). This has nothing to do with how deep you can dive with the watch, but it is perfectly fine to go swimming with it.
A sort of rule of thumb when it comes to the size of watches is that they should not be wider than your wrist, so you might want to measure your wrist before you decide. This model has a 48 mm watch face, which puts it in the larger span of watches and thus it probably best suits those with a bit wider wrists.
As you can tell, there are a lot of good things to be said about Promaster Dive (BJ8058-06L). If you compare prices on Promaster Dive (BJ8058-06L) on PriceRunner you will see that it currently costs £375. This is also a top-ranked product in terms of popularity. The price is below average for the category, which makes this product a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Citizen Promaster Dive (BJ8058-06L) |
| Brand | Citizen |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 48.0 mm |
| Thickness | 10.0 mm |
| Watch Strap Width | 22.0 mm |
| Weight | 177.4 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-09-30 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Man |
| Display Type | Analogue |
| Dial Colour | Blue |
| Water Protection | 30 ATM (300m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Yellow |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Waterproof, Date |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Eco-Drive |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .