Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice looking watch from Fossil which might suit a man best. If you like classic design, the analogue hands on this watch might suit you.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Fossil Everett (ME3206) is £215.00. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
Nowadays, a wrist watch is more than just a wristwatch. Some people use them as a fashion accessories, while others use them when they exercise. It's not hard to believe that most people would find a good use for a wrist watch, and you can certainly find one that you like.
The annoying thing about some watches is that you have to wind them up by hand occasionally. With Everett (ME3206) you won't have to, since it is self-winding. This means that the spring winds itself up with help from your wrist movements.
Water protection on watches can come off as confusing and misleading. It is measured in meters and ATM (atmospheres), in this case, 5 ATM (50m). This has nothing to do with how deep you can dive with the watch, but it is perfectly fine to go swimming with it.
Stainless steel straps are very popular since they work in both casual and formal settings. Stainless steel has the very convenient property that it won't corrode or be damaged if it happens to get wet. This is one of the reasons why it has become one of the more popular materials when it comes to watches.
All in all, Everett (ME3206) is a nice little watch with good features. If you compare prices on this watch on PriceRunner you will see that the lowest price currently is £215. This is also one of the most popular and searched-for products. The price is below average for the category, which makes this product a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Fossil Everett (ME3206) |
| Brand | Fossil |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 42.0 mm |
| Thickness | 10.6 mm |
| Watch Strap Width | 18.0 mm |
| Weight | 166.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-10-09 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Man |
| Display Type | Analogue |
| Dial Colour | Grey |
| Water Protection | 5 ATM (50m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Grey |
| Case Colour | Grey |
| Time Format | 12 hours, 24 hours |
| Movement Type | Automatic |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .