Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A nice looking watch from Hugo Boss which might suit a man best. The glass on the watch is made from sapphire, which is very durable.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for HUGO BOSS 1513085 is £94.89. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A wrist watch may seem like something that you don't necessarily need to have. But it can actually be a very nice accessory, and they come in so many different colours and materials that there is certainly one that suits you.
The case is made from stainless steel, which is a material consisting of iron, carbon and at least 10,5% chrome. That combination makes it very resistant to corrosion, rust and other chemical reactions. If you're looking for a watch that will last for many years, then stainless steel is the way to go
This model has a 5 ATM (50m) water protection. This, however, is not the same as meters of depth it can handle. But you can swim with it just fine.
If you want something more straightforward and relatively low maintenance, this battery-powered 1513085 might be a good choice. Unlike a mechanical watch that needs to be wound up now and again, this will keep running until the battery runs out. Battery-powered watches also run very accurately and consistently, so you won't need to adjust it that much.
All in all, 1513085 is a really nice watch with good features. This is a top-ranked model in terms of popularity on PriceRunner right now and the current lowest price is £95. The price is below average for the category, which makes this product a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | HUGO BOSS 1513085 |
| Brand | HUGO BOSS |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Sapphire |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Leather |
Measures | |
| Diameter | 43.0 mm |
| Thickness | 12.0 mm |
| Watch Strap Width | 22.0 mm |
| Weight | 81.93 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-10-11 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Man |
| Display Type | Analogue |
| Dial Colour | Black |
| Water Protection | 5 ATM (50m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Black |
| Case Colour | Black |
| Functions | Date |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .