Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A nice watch with a neat stainless steel strap. The watch can show what date it is.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Timex T2H451 is £46.75. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
A watch for men from Timex which runs on batteries, so you just need to change batteries if the watch stops. Great looking hands complement the watch face and case perfectly. There are several available materials for the strap, for example stainless steel. This watch should survive getting wet, since it is water protected up to 3 atm (30m).
Water protection on watches can come off as confusing and misleading. It is measured in meters and ATM (atmospheres), in this case, 3 ATM (30m). This has nothing to do with how deep you can dive with the watch, but it is perfectly fine to go swimming with it.
Before you decide on a watch you might want to measure your wrist. This particular model has a 35 mm watch face, which means it's on the smaller side. One rule of thumb to have in the back of your head is that it should not be wider than your wrist, but in the end, it all comes down to taste.
If you want something more straightforward and relatively low maintenance, this battery-powered T2H451 might be a good choice. Unlike a mechanical watch that needs to be wound up now and again, this will keep running until the battery runs out. Battery-powered watches also run very accurately and consistently, so you won't need to adjust it that much.
As you can see, T2H451 is a watch with a lot of nice features. If you compare prices on this model on PriceRunner you will see that it costs £47 at the cheapest merchant. It has a great average review rating of 4.7 out of 5 and all its handy features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Timex T2H451 |
| Brand | Timex |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 35.0 mm |
| Thickness | 9.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-10-12 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Woman, Man |
| Display Type | Analogue |
| Dial Colour | White |
| Water Protection | 3 ATM (30m) |
| Watch Strap Colour | Silver, Brown |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Date |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .