Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a mechanical HDD drive with a 900 GB storage capacity. The rotation speed 10 000 rpm.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Origin Storage IBM-900SAS/10-S6 900GB is £302.99. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
If you need to upgrade the storage on your portable computer, then you might want to check out this internal hard drive. The rotation speed on this particular model is 10 000 rpm. Simply put, if the rotation speed is higher, then the hard drive is more efficient. Traditionally, the HDD drive has been the best way of storing large amounts of data since they are very reasonably priced and has a high capacity.
If you prioritize a higher storage capacity, then this HDD drive might be the thing for you. It is made to be mounted internally. It can store 900 GB and the rotation speed is 10 000 rpm.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £303, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Origin Storage IBM-900SAS/10-S6 900GB |
| Brand | Origin Storage |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2015-12-16 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 900 GB |
| RPM | 10000 rpm |
| Type | HDD |
| Interface | SAS |
| Placement | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .