Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Maximize your performance with this internal 1 TB SSD drive. The form factor is 2.5".
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for PNY CS900 Series 2.5 SATA III 1TB is £119.99. This is currently the cheapest offer among 9 stores.
If it's time to upgrade the storage on your laptop, then you might want to check out this internal SSD drive. How fast the hard drive can read and write files is measured with read and write speed, which for this model is 535 MB and 515 MB, respectively. With a storage capacity of 1 TB you have every opportunity to save your vacation photos along with all your favourite movies.
Upgrade your existing hard drive to this SSD to get a more energy-efficient, quieter hard drive than, for example, an HDD drive. It can store 1 TB and the read and write speed is 535 MB and 515 MB, respectively.
The review average for this product is very high and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £120.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | PNY CS900 Series 2.5 SATA III 1TB |
| Brand | PNY |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Width | 100.0 mm |
| Height | 7.0 mm |
| Depth | 69.9 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-02-22 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 1000 GB |
| Flash Memory | 3D TLC |
| MTBF (mean time between failures) | 2000000 h |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 535 MB/s |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 515 MB/s |
| Form Factor | 2.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .