Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a mechanical HDD drive with a 6 TB storage capacity. This model's rotation speed is 7200 rpm.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling HP 761497-001 6TB, so the data shown are historical prices.
If you want to expand the internal storage of your computer, then this model from HP might be a good choice. It has a rotation speed of 7200 rpm. A higher rotation speed means higher performance. This model's capacity caps at 6 TB, which is plenty of space for whichever files you want to save.
This type of hard drive gives you the most gigabytes for your money and is perfect if you have a lot of files, applications or games. It can store 6 TB and the form factor for this model is 3.5".
In short, this product has a lot of things going for it. The current lowest price is £, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP 761497-001 6TB |
| Brand | HP |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-03-09 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 6000 GB |
| RPM | 7200 rpm |
| Type | HDD |
| Interface | S-ATA, SAS |
| Placement | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .