Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This hard drive from Seagate has room for 8 GB of data. If you happen to be looking for an internal hard drive, this could be just the thing.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Seagate IronWolf Pro ST8000NT001 8TB is £214.99. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
This internal hard drive from Seagate might be able to replace your old storage unit. This model is a conventional hard drive built with rotating magnetic discs. The cache memory on this model is 256 Mb. The existence of a cache memory makes transferring data to the hard drive a faster process.
This hard drive can be used to expand or upgrade your existing storage unit. The storage space of this hard drive is 8 GB and the size of the cache memory is 256. The cache memory works faster than the hard drive itself and makes it faster.
This product is highly popular on our site. The current lowest price is £215, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Seagate IronWolf Pro ST8000NT001 8TB |
| Brand | Seagate |
Product Properties | |
| Size | 8 GB |
| RPM | 7200 rpm |
| MTBF (mean time between failures) | 2000000 h |
| Type | HDD |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Cache Memory | 256 MB |
| Form Factor | 3.5" |
Wireless | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 1.0 W |
Power Supply | |
| Power Consumption (average) | 10.1 W |
Measures | |
| Weight | 670.0 g |
| Width | 101.9 mm |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-01 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .