Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With 4 TB of storage, this is a good HDD drive if you need a larger storage unit. This model's rotation speed is 5 400 rpm.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Transcend StoreJet 25H3 4TB USB 3.0 is £338.49. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This external hard drive from Transcend is an option to increase the amount of data you can store. This model is a conventional hard drive built with rotating magnetic discs. The rotation speed on this particular model is 5 400 rpm. A higher rotation speed means higher performance.
This is an external HDD drive from Transcend. An HDD drive is built on mechanical discs and can therefore be sensitive to bumps and vibrations. The storage capacity is 4 TB and it has a 2.5" form factor. One huge advantage of 2.5" drives is that they can be powered by a USB port, so no need for a power adapter.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £338, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Transcend StoreJet 25H3 4TB USB 3.0 |
| Brand | Transcend |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-11-28 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 4000 GB |
| RPM | 5400 rpm |
| External Connection | USB-A |
| Type | HDD |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | External |
| Form Factor | 2.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .