Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a mechanical HDD drive with a 2 TB storage capacity. The form factor is 2.5" which apart from this model is commonly used in SSD drives.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for DataLocker H350 2TB USB 3.0 is £400.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
An external hard drive fulfills many needs, among other things you can use it for making backups of your files or take your movies with you on your trip. This model is a conventional hard drive built with rotating magnetic discs. This hard drive has a 2.5" form factor, which describes the physical size of the discs.
On the lookout for a reasonably priced external hard drive with high capacity? DataLocker brings you this HDD driver for that very purpose. The storage capacity is 2 TB and the form factor for this model is 2.5". Thanks to the size of 2.5" drives, they are very common in laptops and external hard drives.
In short, this product has a lot of things going for it and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £401.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | DataLocker H350 2TB USB 3.0 |
| Brand | DataLocker |
Measures | |
| Weight | 315.0 g |
| Width | 86.6 mm |
| Height | 124.6 mm |
| Depth | 26.8 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-01-04 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 2000 GB |
| External Connection | USB-A |
| Type | HDD |
| Interface | USB 3.2 Gen 2 |
| Placement | External |
| Form Factor | 2.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .