Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This MSI graphics card might be a good choice if you're building a gaming PC. You also get a 2.69 GHz GPU clock speed. The memory of the card amounts to 4 GB and is of the GDDR6 ty
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling MSI Radeon RX 6500 XT Mech 2X OC HDMI DP 4GB, so the data shown are historical prices.
If you play a lot of games, then your computer should have good components to match the requirements of the game. It's not exactly as easy as going into the store and buying the first graphics card you see, you need to be doubly sure that it will meet your requirements.
It can hardly be argued that AMD Radeon graphics cards are cheap, but they have a performance that could be said to rival most competitors. The 4 GB GDDR6 memory works to ensure that everything runs smoothly. This card also lets you play VR games.
This is one of the most popular graphics cards on PriceRunner at the moment and MSI Radeon RX 6500 XT Mech 2X OC HDMI DP 4GB costs $. The price is below average for the category, which makes this graphics card a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | MSI Radeon RX 6500 XT Mech 2X OC HDMI DP 4GB |
| Brand | MSI |
Series | |
| AMD Radeon | Radeon RX 6500 XT |
| Type | AMD Radeon |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 1024 pcs |
| No. of Fans | 3 |
| GPU Clock Speed | 2685 MHz |
| VR support (Virtual Reality) | Yes |
| GPU Clock Speed Boost | 2825 MHz |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4a |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
| Display Support | 2 |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Clock | 18000 MHz |
| Memory Bus | 64 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 400W |
| Power Connector | 1x6-Pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 42.0 mm |
| Height | 112.0 mm |
| Length | 172.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-01-27 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .