Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This Gigabyte graphics card is one option for you if you're upgrading your computer. The memory of the card amounts to 8 GB and is of the GDDR6 type.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Gigabyte Radeon RX 7600 Gaming OC 2xHDMI 2xDP 8GB is £229.89. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
To maximise the performance of the graphics card, you should make sure your other components are equally powerful. It's not exactly as easy as going into the store and buying the first graphics card you see, you need to be doubly sure that it will meet your requirements.
If you are looking for top-level performance, you can hardly go wrong with an AMD Radeon graphics card. They might not come cheap, but you'll hardly be lacking in performance. The 8 GB GDDR6 memory works to ensure that everything runs smoothly.
This is a top-ranked graphics card in terms of popularity on PriceRunner at the moment and Gigabyte Radeon RX 7600 Gaming OC 2xHDMI 2xDP 8GB costs £230. The price is below average for the category, which makes this graphics card a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Gigabyte Radeon RX 7600 Gaming OC 2xHDMI 2xDP 8GB |
| Brand | Gigabyte |
Series | |
| AMD Radeon | Radeon RX 7600 |
| Type | AMD Radeon |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | Yes |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 2048 pcs |
| No. of Fans | 3 |
| VR support (Virtual Reality) | No |
| GPU Clock Speed Boost | 2755 MHz |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 2 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4a |
| HDMI Version | 2.1a |
| No. of HDMI | 2 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
| Display Support | 4 |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-05-27 |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Clock | 18000 MHz |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 550W |
| Power Connector | 1x8-Pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 50.0 mm |
| Height | 115.0 mm |
| Length | 282.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .