Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Radeon RX 9070 XT
PC Upgrade
XFX Radeon RX 9070 XT Quicksilver 16GB GDDR6 Graphics Card
Or 3 interest-free payments of £215.95/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for XFX Quicksilver AMD Radeon RX 9070XT Gaming Edition 3xDP 1xHDMI 16GB GDDR6 is £647.87. This is currently the cheapest offer among 13 stores.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | XFX Quicksilver AMD Radeon RX 9070XT Gaming Edition 3xDP 1xHDMI 16GB GDDR6 |
| Brand | XFX |
Series | |
| AMD Radeon | Radeon RX 9070 XT |
| Type | AMD Radeon |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Release Year | 2025 |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 4096 pcs |
| No. of Fans | 3 |
| GPU Clock Speed | 1660 MHz |
| VR support (Virtual Reality) | No |
| GPU Clock Speed Boost | 2970 MHz |
Connections | |
| PCIe Version | 5.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 3 pcs |
| DisplayPort Version | 2.1 |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Display | |
| Display Support | 4 |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Clock | 20000 MHz |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 800W |
| Power Connector | 2x8-Pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | Yes |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 140.0 mm |
| Height | 67.0 mm |
| Length | 350.0 mm |
| Number of Slots | 3.5 pcs |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2025-03-08 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .