Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This Gigabyte graphics card is one option for you if you're upgrading your computer. This graphics card is fitted with a 10 GB memory of the GDDR6X type. You also get a 1.71 GHz GP
Try flexible payments with
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Gigabyte GeForce RTX 3080 Vision OC 2xHDMI 3xDP 10GB is £3,999.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
To maximise the performance of the graphics card, you should make sure your other components are equally powerful. There are plenty of graphics card to choose from, so make sure you do your research to determine which one is right for you.
It can hardly be argued that Nvidia GeForce graphics cards are cheap, but they have a performance that could be said to rival most competitors. It takes up 2.7 slots in your computer case, so make sure you have room for that. It also has support for virtual reality games.
At the moment, the lowest price listed for Gigabyte GeForce RTX 3080 Vision OC 2xHDMI 3xDP 10GB here on PriceRunner is $3999. It has a good average review score of 4.3 out of 5, and its features make it a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Gigabyte GeForce RTX 3080 Vision OC 2xHDMI 3xDP 10GB |
| Brand | Gigabyte |
Series | |
| Nvidia GeForce | GeForce RTX 3080 |
| Type | Nvidia GeForce |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | Yes |
| Release Year | 2020 |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 8704 pcs |
| No. of Fans | 3 |
| GPU Clock Speed | 1710 MHz |
| VR support (Virtual Reality) | Yes |
| GPU Clock Speed Boost | 1800 MHz |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 3 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of HDMI | 2 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
| Display Support | 5 |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 10 GB |
| Memory Bus | 320 bit |
| Memory Type | GDDR6X |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connector | 2x8-Pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | Yes |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 126.0 mm |
| Height | 55.0 mm |
| Length | 320.0 mm |
| Number of Slots | 2.7 pcs |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-10-14 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .