Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A tunnel tent offers good storage and is a popular model for hiking tours. The tent has a weight of only two kg and one person can fit in it.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Robens Starlight 1 Tent is £183.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Going camping? Well, you can't very well opt out of the tent then, can you? There are quite a few different types of tent, this particular one is a tunnel tent. It could be just the thing for you and your family to increase the enjoyment of your excursion.
No matter what time of year you want to go hiking, you can use this tent, since it's made for year-round use. The built-in ventilation in this tent helps avoid a discomforting buildup of heat and moisture.
This product is highly popular on our site. The current lowest price is £184, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | Robens Starlight 1 Tent |
| Brand | Robens |
| Type | Tents |
Type | |
| Tent Type | Tunnel Tent |
Measures | |
| Weight | 2.0 kg |
| Outside Depth | 240.0 cm |
| Outside Width | 140.0 cm |
| Inside Height | 90.0 cm |
| Inside Width | 75.0 cm |
| Pack Width | 15.0 cm |
| Outside Height | 100.0 cm |
| Pack Depth | 15.0 cm |
| Pack Height | 39.0 cm |
| Inside Depth | 215.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2015-10-06 |
Product Properties | |
|---|---|
| No. of Sleeping Places | 1 ppl. |
| Vestibule | Yes |
| Double Walls | Yes |
| Season Tent | 4-season Tent |
| Inside Material | Polyester |
| No. of Entrances | 1 pcs |
| Flysheet Material | Polyester |
| Hydrostatic Head (Outer) | 5000.0 mm |
| Colour | Green |
| Groundsheet Material | Polyester |
| Hydrostatic Head (Inner) | 10000.0 mm |
| Material of Tent Pegs | Aluminum |
| Tent Features | Ventilation, Mosquito Net |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .