• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Polo Ralph Lauren Polo Deep Blue EdP 40ml

Polo Ralph Lauren Polo Deep Blue EdP 40ml

Compare
Whether you're going to work or a formal gathering, this fragrance from Ralph Lauren might be the thing for you. The 40-ml packaging is small enough for you to bring in your carry-

·

Popularity

14900

in

Eau de Parfum
From 3 payments of £15.63/mo. with
40 ml£46.89
75 ml£48.99
125 ml£42.93

OnBuy

4.8(14 ratings)
Polo Deep Blue Parfum by Ralph Lauren Parfum 1.36 oz (Men) V728-554106
Free shipping, 2-6 days
£46.89

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
Gucci Intense Oud EdP 90ml
50+
50+ watching
Gucci Intense Oud EdP 90ml
£74.90
£832.22/L
Creed Aventus EdP 100ml
200+
200+ watching
Creed Aventus EdP 100ml
£248
£2,480.00/L
Montblanc Explorer EdP 100ml
100+
100+ watching
Montblanc Explorer EdP 100ml
£43.95
£439.50/L
Armani Stronger With You Intensely EdP 50ml
200+
200+ watching
Armani Stronger With You Intensely EdP 50ml
£64
£1,280.00/L
Tom Ford Ombré Leather EdP 100ml
100+
100+ watching
Tom Ford Ombré Leather EdP 100ml
£119.75
£1,197.50/L
Emporio Armani Stronger with You Intensely EdP 50ml
Emporio Armani Stronger with You Intensely EdP 50ml
£47.73
£954.60/L
Afnan Supremacy Collector's Edition EdP 100ml
50+
50+ watching
Afnan Supremacy Collector's Edition EdP 100ml
£47.99
£479.90/L

Reviews

Product details

Lowest price for Polo Ralph Lauren Polo Deep Blue EdP 40ml is £46.89. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.

While you could think that perfumes only should be worn in more formal social gatherings, there are many occasions where it could be appropriate, for example at work or in your everyday routine when you want that little extra something.

  • Made by Ralph Lauren
  • Ralph Lauren Polo
  • Eau de parfum
  • Compact 40 ml bottle

Not to be confused with regular parfums, an eau de parfum has a lower concentration of perfume oils and is, therefore, a bit more delicate and light. That being said, it should still last most of the day before wearing off. This particular fragrance is from the Ralph Lauren Polo series.

If you are at all conscious about putting a bottle of fragrance in your checked bag, then you might want to consider this one. It's small enough to be allowed to go in your carry-on.

If you compare prices on Polo Deep Blue EdP 40ml on PriceRunner you will see that the lowest price right now is £47. It is also a top-ranked fragrance in terms of popularity. The price of this fragrance is below average for the category, so if it has the features your'e looking for it could be a great purchase.

Compare:

Features

Product

Product namePolo Ralph Lauren Polo Deep Blue EdP 40ml
BrandPolo Ralph Lauren
TypeEau de Parfum

Additional Info

Created at PriceRunner2020-04-27

Product Properties

SeriesRalph Lauren Polo
Target GroupMan
Volume40.0 ml

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.