• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Kilian Angels' Share EdP 50ml
-13%

Kilian Angels' Share EdP 50ml

Compare
Kilian Angels' Share EdP 50ml provides a distinctive fragrance influenced by cognac. This scent includes notes of oak, cinnamon, and tonka bean, suitable for those who enjoy warm a

·

Popularity

123

in

Eau de Parfum
From 3 payments of £49.33/mo. with
50 ml£147.99
100 ml£232.45
AD

From 50 ml

Kilian - Angels' Share Eau de Parfum 50 ml - Unisex Sweet Perfume

Free shipping, 2-3 days
£193.50

Luxplus

Kilian Angels’ Share EDP 50 ml

Lowest price

£147.99

Advertisement

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
Valentino Donna Born In Roma EdP 50ml
100+
100+ watching
Valentino Donna Born In Roma EdP 50ml
£65.31
£1,306.20/L
Carolina Herrera Good Girl EdP 80ml
100+
100+ watching
Carolina Herrera Good Girl EdP 80ml
£76.50
£956.25/L
Yves Saint Laurent Black Opium EdP 90ml
100+
100+ watching
Yves Saint Laurent Black Opium EdP 90ml
£79.70
£885.56/L
Lancôme La Vie Est Belle EdP 100ml
100+
100+ watching
Lancôme La Vie Est Belle EdP 100ml
£74.95
£749.50/L
Yves Saint Laurent Libre EdP 50ml
100+
100+ watching
Yves Saint Laurent Libre EdP 50ml
£68.44
£1,368.80/L
Carolina Herrera La Bomba Eau de Parfum Spray 80ml Red 80ml
Carolina Herrera La Bomba Eau de Parfum Spray 80ml Red 80ml
£77.75
£971.88/L
Prada Paradoxe EdP 90ml
Prada Paradoxe EdP 90ml
£94.43
£1,049.22/L

Reviews

Product details

Lowest price for Kilian Angels' Share EdP 50ml is £147.99. This is currently the cheapest offer among 19 stores.

Discover the allure of Kilian Angels' Share EdP 50ml

Kilian Angels' Share Eau de Parfum is a fragrance that embodies elegance and sophistication. Encased in a 50ml bottle, this perfume is both visually appealing and olfactorily engaging. The scent draws inspiration from the concept of "angels' share," referring to the portion of cognac that naturally evaporates during the aging process, which is whimsically believed to be savoured by angels.

  • Warm and spicy fragrance profile
  • Inspired by cognac-making traditions
  • Presented in an eye-catching bottle
  • Suitable for various occasions
  • Long-lasting aroma

Fragrance notes and composition

The composition of Kilian Angels' Share EdP is a balanced blend of warm and spicy notes. It begins with top notes of cognac oil, providing an immediate sense of warmth and richness. This is followed by heart notes of cinnamon, tonka bean, and oak absolute, which add depth and complexity to the fragrance. The base notes feature sandalwood, praline, and vanilla, creating a lingering sweetness that completes the fragrance elegantly.

Design and presentation

The design of Kilian Angels' Share EdP 50ml is as remarkable as its scent. The bottle is crafted to resemble a cut crystal glass, reminiscent of fine cognac tumblers. Its intricate detailing reflects the luxury associated with both high-end fragrances and premium spirits. This thoughtful design makes it not only a fragrance but also an elegant addition to any dressing table or collection.

Versatility and usage

Kilian Angels' Share EdP offers versatility for different settings, whether you're attending an evening event or seeking a signature scent for daily wear. Its warm and inviting aroma suits both intimate gatherings and grand occasions. While personal preference plays a significant role in fragrance selection, many users appreciate its balance between boldness and subtlety.

Considerations for potential users

When choosing Kilian Angels' Share EdP 50ml, consider your personal taste in fragrances. If you enjoy warm, spicy scents with a touch of sweetness, this perfume might align well with your preferences. Additionally, its long-lasting nature means you can enjoy its complex aroma throughout the day without frequent reapplication.

In conclusion, Kilian Angels' Share EdP 50ml offers an intriguing blend of tradition-inspired notes housed in an artfully designed bottle. Its unique composition caters to those who appreciate fragrances that are both distinctive and enduring. Whether you're new to Kilian's offerings or adding to an existing collection, this eau de parfum presents itself as an appealing choice for fragrance enthusiasts seeking something special.

Compare:

Features

Product

Product nameKilian Angels' Share EdP 50ml
BrandKilian
TypeEau de Parfum

Additional Info

Created at PriceRunner2021-10-20

Product Properties

GenderFemale
Volume50.0 ml

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.