• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Guerlain L'Homme Idéal Intense EdP 100ml

Guerlain L'Homme Idéal Intense EdP 100ml

Compare
Maybe this could be a nice gift for your boyfriend? Whether you're going to work or a formal gathering, this fragrance from Guerlain might be the thing for you.

·

Popularity

1268

in

Eau de Parfum
From 3 payments of £24.75/mo. with
50 ml£51.56
100 ml£74.25
AD

From Cosmetify

GUERLAIN L'Homme Ideal L'Intense Eau De Parfum 100ml

Free shipping, 3-5 days
£77.00

Perfume Click

Guerlain L'Homme Idéal L'Intense Eau de Parfum 100ml Spray

Lowest price

·Free shipping, 2-4 days
£74.25

Advertisement

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
Dior Sauvage EdP 60 ml 60ml
100+
100+ watching
Dior Sauvage EdP 60 ml 60ml
£68.84
£1,147.33/L
Montblanc Explorer EdP 100ml
-10%
Montblanc Explorer EdP 100ml
£39.51
£395.10/L
Creed Aventus EdP 100ml
200+
200+ watching
Creed Aventus EdP 100ml
£249.99
£2,499.90/L
Armani Stronger With You Intensely EdP 50ml
200+
200+ watching
Armani Stronger With You Intensely EdP 50ml
£66.94
£1,338.80/L
Prada Paradigme EdP 50ml
Prada Paradigme EdP 50ml
£58.08
£1,161.60/L
Emporio Armani Stronger with You Intensely EdP 50ml
Emporio Armani Stronger with You Intensely EdP 50ml
£47.73
£954.60/L
Jean Paul Gaultier Le Male Le Parfum EdP 125 ml 125ml
100+
100+ watching
Jean Paul Gaultier Le Male Le Parfum EdP 125 ml 125ml
£69.21
£553.68/L

Reviews

Product details

Lowest price for Guerlain L'Homme Idéal Intense EdP 100ml is £74.25. This is currently the cheapest offer among 21 stores.

It might be difficult to know which perfume to use and for which occasions. There is a huge selection of products on the market right now, but if you look hard enough and read up on the options, we're sure you'll find something that'll suit you.

  • Nimble 100 ml bottle
  • For men
  • Eau de parfum
  • Made by Guerlain

While the bottle only holds 100 ml, this could be an advantage if you're looking for something that doesn't come in a gargantuan bottle that'll take up all the space in your bathroom cabinet.

You're looking at an EdP from Guerlain. If you find regular parfums to be a bit too much, then you might want to consider an eau de parfum. While the names might be confusingly similar, the difference is that an eau de parfum has a lower perfume oil concentration.

The price is above average for the category, which combined with all its features make this fragrance a premium product. In the category of fragrances, this is currently one of the very most popular fragrances on PriceRunner and right now L'Homme Idéal Intense EdP 100ml can be bought for £74.

Compare:

Features

Product

Product nameGuerlain L'Homme Idéal Intense EdP 100ml
BrandGuerlain
TypeEau de Parfum

Additional Info

Created at PriceRunner2019-09-17

Product Properties

GenderMale
Volume100.0 ml
Age GroupAdult

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.