• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Valentino Born in Roma Uomo EdT 100ml
50+
50+ watching

Valentino Born in Roma Uomo EdT 100ml

Compare
Valentino Born in Roma Uomo EdT 100ml is a men's fragrance combining fresh mineral notes with aromatic sage. This scent comes in a tastefully designed studded bottle.

·

Popularity

67

in

Eau de Toilette
From 3 payments of £22.65/mo. with
50 ml£50.86
100 ml£67.95
150 ml£84.00
AD

From Cosmetify

Valentino Born In Roma Uomo Eau De Toilette 100ml

Free shipping, 3-6 days
£74.00

Fragrance Click

Valentino Uomo Born in Roma 100ml Eau de Toilette

Lowest price

·Free shipping, 2-3 days
£67.95

Advertisement

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
HUGO BOSS Boss Bottled Night EdT 198ml
HUGO BOSS Boss Bottled Night EdT 198ml
£40.95
£206.82/L
Dior Sauvage EdT 100ml
-77%
Dior Sauvage EdT 100ml
£19.92
£199.20/L
HUGO BOSS Boss Orange Man EdT 100ml
HUGO BOSS Boss Orange Man EdT 100ml
£24.17
£241.70/L
Rabanne Phantom EdT 100ml
Rabanne Phantom EdT 100ml
£59.95
£599.50/L
Burberry Touch for Men EdT 100ml
Burberry Touch for Men EdT 100ml
£25.49
£254.90/L
Davidoff Cool Water Man EdT 200ml
Davidoff Cool Water Man EdT 200ml
£25.95
£129.75/L
Jean Paul Gaultier Le Male EdT 125ml
100+
100+ watching
Jean Paul Gaultier Le Male EdT 125ml
£63.95
£511.60/L

Reviews

Product details

Lowest price for Valentino Born in Roma Uomo EdT 100ml is £67.95. This is currently the cheapest offer among 25 stores.

Discover the essence of sophistication with Valentino Born in Roma Uomo EdT 100ml

Valentino Born in Roma Uomo Eau de Toilette embodies the spirit of modern elegance and timeless style. This fragrance is designed for individuals who appreciate a harmonious blend of tradition and contemporary flair. The scent is housed in a distinctive bottle that reflects the brand's iconic aesthetic, seamlessly combining elements of classic Roman architecture with modern design.

  • Top notes include violet leaves absolute and ginger.
  • Heart notes feature sage and a unique salt accord.
  • Base notes consist of vetiver and guaiac wood.
  • Available in a 100ml bottle.
  • Suitable for both day and night wear.

A harmonious blend of notes

The fragrance opens with vibrant top notes of violet leaves absolute and ginger, creating an invigorating introduction. As the scent develops, the heart reveals aromatic sage paired with a distinctive salt accord, adding depth and complexity. The base is anchored by rich vetiver and guaiac wood, providing a warm finish that lingers on the skin. This balanced composition makes it versatile enough for various occasions, from daytime engagements to evening events.

Design that speaks volumes

The Valentino Born in Roma Uomo bottle is as much a part of its appeal as the fragrance itself. Its design draws inspiration from Roman architecture, featuring studded details reminiscent of the city's iconic structures. The sleek black hue adds a touch of modernity, making it a stylish addition to any dressing table or bathroom shelf. The 100ml size ensures ample usage for those who appreciate consistency in their daily grooming routine.

Versatility for every occasion

Crafted for those who value adaptability in their fragrance collection, Valentino Born in Roma Uomo EdT transitions seamlessly from day to night. Whether you're attending a business meeting or enjoying an evening out, this scent adapts effortlessly to your environment. It caters to individuals seeking a fragrance that complements their dynamic lifestyle without overwhelming their senses.

Considerations when choosing your fragrance

When selecting a fragrance like Valentino Born in Roma Uomo EdT, it's important to consider factors such as longevity and sillage. This Eau de Toilette offers moderate longevity, ensuring it remains noticeable throughout your activities without being overpowering. Its sillage is subtle yet effective, creating an inviting aura around you.

Valentino Born in Roma Uomo EdT 100ml presents an exquisite fusion of traditional craftsmanship and contemporary design. Its carefully curated blend of notes offers versatility for various occasions while maintaining an understated elegance that resonates with those who appreciate refined fragrances.

Compare:

Features

Product

Product nameValentino Born in Roma Uomo EdT 100ml
BrandValentino
TypeEau de Toilette

Additional Info

Created at PriceRunner2019-10-18

Product Properties

SeriesValentino Born In Roma
GenderMale
Fragrance FamilyWoody
Volume100.0 ml

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.