Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This machine has a normal-sized water tank of 1,3 litres. You can place this model directly on the kitchen counter. It's very easy to use.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Russell Hobbs Buckingham 20680-56 is £43.43. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
It's such a nice feeling to make coffee in a new coffee machine. Whether you prefer a drip brewer, percolator or espresso maker, there are many different models to choose from. Buckingham 20680 is a coffee machine that suits in every kitchen.
This is a very classic model of coffee machine that you can place wherever you want in the kitchen. This coffee machine has a water tank with a capacity of 1,3 litres.
Coffee makers of this classic type have an uncomplicated brewing process. It's one of the most common types of coffee machines and fits in most households.
This is one of the most popular coffee machines on PriceRunner and currently it has a lowest price of £43. It has a high average rating of 4.47 out of 5, which makes it a really good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Russell Hobbs Buckingham 20680-56 |
| Brand | Russell Hobbs |
| Type | Coffee Brewers |
Features | |
| App Control | No |
Material | |
| Material | Glass, Plastic |
Power Source | |
| Power | 1000 W |
Measures | |
| Weight | 1.918 kg |
| Height | 32.5 cm |
| Width | 23.0 cm |
| Depth | 20.5 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2014-07-21 |
Product Properties | |
|---|---|
| Type of Coffee Pot | Glass Pot |
| No. of Brewing Pots Included | 1 pcs |
| Third-party Certifications | RoHS (Restriction of Hazardous Substances Directive) |
| Features | Display |
| Functions | Automatic Shutdown, Automatic Cleaning, Programmable, Timer |
| Colour | Black |
| Integrated Coffee Grinder | No |
| Capacity | 1.25 L |
| Capacity (cups) | 10 Cups |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .