Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

0,60 litres capacity is good for small amounts of coffee. You can place this model directly on the kitchen counter.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for TriStar CM-1246 is £19.96. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Have you decided to treat yourself with a new coffee machine? The range of coffee machines is large and regardless of your needs, there is one that suits you. CM-1246 is a coffee machine which is perfect to place at the kitchen counter.
A clear advantage of this type of coffee maker is that they are easy to handle, even for beginners. Another practical feature is that it shuts itself off automatically.
This is a very classic model of coffee machine that you can place wherever you want in the kitchen. There is room for 0,6 litres of coffee in this machine.
If you compare the price of this coffee machine on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £20. The price is below average for the category, which makes this coffee maker an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | TriStar CM-1246 |
| Brand | TriStar |
| Type | Coffee Brewers |
Features | |
| App Control | No |
Material | |
| Material | Glass |
Power Source | |
| Power | 600 W |
Measures | |
| Weight | 0.87 kg |
| Height | 24.0 cm |
| Width | 14.0 cm |
| Depth | 16.5 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-12-22 |
Product Properties | |
|---|---|
| Type of Coffee Pot | Glass Pot |
| No. of Brewing Pots Included | 1 pcs |
| Features | Drip Stop |
| Functions | Automatic Shutdown |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black |
| Integrated Coffee Grinder | No |
| Capacity | 0.6 L |
| Capacity (cups) | 6 Cups |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .