Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The coffee machine holds one litre of coffee. You can place this model directly on the kitchen counter. Any spillage ends up in the drip tray.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Magimix Nespresso Citiz 11314 White is £139.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
I's such a nice feeling to make coffee in a new coffee machine. Today, there are many different coffee makers available, such as pour overs, cold brewers or espresso machines. Nespresso Magimix CitiZ 11314 is a coffee machine which has automatic shut-off.
One advantage with capsule machines is that the same machine can make different types of coffee, such as espressos and café lattes. Brewing really good coffee with this machine shouldn't be a problem at all, as the brewing pressure is as high as 19 bar.
This is a very classic model of coffee machine that you can place wherever you want in the kitchen. This coffee machine has a water tank with a capacity of one litre.
If you price compare this product on PriceRunner, you will see that it currently has a lowest price of £139. It has a high average rating of 4.5 out of 5, which makes it a really good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Magimix Nespresso Citiz 11314 White |
| Brand | Magimix |
| Type | Pod Machines |
Product Properties | |
| Features | Drip Tray |
| Filter Type | Disposable Filter |
| Functions | Automatic Shutdown, Programmable |
| Colour | White |
| Manufacturer Colour | White |
| Integrated Milk Frother | No |
| Capacity | 1.0 L |
Features | |
|---|---|
| App Control | No |
Material | |
| Material | Plastic |
Power Source | |
| Power | 1260 W |
Measures | |
| Weight | 3.4 kg |
| Height | 37.2 cm |
| Width | 27.8 cm |
| Depth | 13.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-06-26 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .