Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A coffee brewer is an easy-to-use type of coffee machine for you who want great coffee. You can place this model directly on the kitchen counter. You can be sure to always get fres
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for KitchenAid 5KCM1209BOB is £126.75. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
Are you looking for a new coffee machine? The range of coffee machines is large and regardless of your needs, there is one that suits you. 5KCM1209BOB is a coffee machine that fits in every kitchen.
This type of brewer, a so-called drip brewer, is user-friendly and you can find models in all price ranges. This brewer is equipped with a drip stop, so you can enjoy a cup of coffee before the brewing is completed.
You can brew 12 cups at a time with this model, which is perfect when you are hosting a dinner party. Combine this coffee machine with a separate coffee grinder to get the great taste of freshly ground beans every day.
If you compare the price of this coffee machine on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £127. The price is below average for the category, which makes this coffee maker an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | KitchenAid 5KCM1209BOB |
| Brand | KitchenAid |
| Type | Coffee Brewers |
Features | |
| App Control | No |
Material | |
| Material | Glass |
Power Source | |
| Power | 1100 W |
Measures | |
| Weight | 3.3 kg |
| Depth | 34.0 cm |
| Height | 36.4 cm |
| Width | 18.2 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-02-06 |
Product Properties | |
|---|---|
| Type of Coffee Pot | Glass Pot |
| No. of Brewing Pots Included | 1 pcs |
| Features | Drip Stop, Display, Dual Brewer, Removable Watertank |
| Functions | Programmable, Timer |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Onyx Black |
| Integrated Coffee Grinder | No |
| Capacity | 1.7 L |
| Capacity (cups) | 12 Cups |
| Cord Length | 82.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .