Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This coffee machine has a large water tank of two litres. You can place this model directly on the kitchen counter. Another practical feature is that the machine has a built-in mil
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Sage Nespresso Creatista Pro Brushed Stainless Steel is £678.95. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
It's such a nice feeling to make coffee in a new coffee machine. The range of coffee machines is large and regardless of your needs, there is one that suits you. Creatista Pro is a coffee machine that fits most households.
Espressos are great for the ones who values great taste in no time. This can be described as a professional model of coffee machine, as it has a very high brewing pressure of 19 bar.
It's a fairly small model, as it can't brew more than one cup at a time. Perfect if you only need to brew a few cups in the morning. Combine this coffee machine with a separate coffee grinder to get the great taste of freshly ground beans every day.
If you compare the price of this coffee machine on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £679, and it's one of the most popular models. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this coffee maker a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Sage Nespresso Creatista Pro Brushed Stainless Steel |
| Brand | Sage |
| Type | Espresso Machines |
Features | |
| App Control | No |
Material | |
| Material | Stainless Steel |
Power Source | |
| Power | 2300 W |
Measures | |
| Weight | 6.6 kg |
| Depth | 32.8 cm |
| Height | 19.6 cm |
| Width | 42.9 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-02-20 |
Product Properties | |
|---|---|
| Number of Brewing Spouts | 1 |
| Brewing Pressure | 19.0 bar |
| Features | Display, Thermal Blocks, Drip Tray, Removable Watertank |
| Filter Type | Reusable Filter |
| Functions | Automatic Shutdown, Lime Indicator, Programmable, Hot Water Function |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer Colour | Brushed Stainless Steel |
| Integrated | No |
| Integrated Coffee Grinder | No |
| Integrated Milk Frother | Yes |
| Capacity | 2.0 L |
| Capacity (cups) | 10 Cups |
| Capacity (milk carafe) | 0.48 L |
| Cord Length | 100.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .