Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This coffee machine has a large water tank of 2.5 litres. This model fits perfectly on most kitchen counters.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for LeLit Elizabeth PL92T is £1,199.95. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Have you decided to treat yourself with a new coffee machine? The range of coffee machines is large and regardless of your needs, there is one that suits you. PL92T is a coffee machine which can also provide you with hot water if you want a cup of tea.
Espresso is also the base of café lattes and cappuccinos, so an espresso machine can be very versatile and useful. For tea drinkers in the household, this machine has the practical feature that it also pours hot water.
This is a very classic model of coffee machine that you can place wherever you want in the kitchen. Combine this coffee machine with a separate coffee grinder to get the great taste of freshly ground beans every day.
If you compare the price of this coffee machine on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £1200. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this coffee maker a top quality product.
Product | |
|---|---|
| Product name | LeLit Elizabeth PL92T |
| Brand | LeLit |
| Type | Espresso Machines |
Features | |
| App Control | No |
Material | |
| Material | Wood, Plastic, Stainless Steel |
Power Source | |
| Power | 2200 W |
Measures | |
| Weight | 12.0 kg |
| Height | 38.0 cm |
| Width | 31.0 cm |
| Depth | 27.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-08-25 |
Product Properties | |
|---|---|
| Number of Brewing Spouts | 2 |
| Brewing Pressure | 15.0 bar |
| Features | Display, Water Line, Drip Tray, Removable Watertank |
| Filter Type | Reusable Filter |
| Functions | Automatic Cleaning, Programmable, Hot Water Function, Timer |
| Colour | Silver |
| Integrated | No |
| Integrated Coffee Grinder | No |
| Integrated Milk Frother | Yes |
| Capacity | 2.5 L |
| Capacity (cups) | 2 Cups |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .