Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Ninja CB100UK is a BPA-free mixer which is specially designed to be able to make tasty smoothies. This blender has a motor with a power of 1,100 watt.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Ninja CB100UK is £98.00. This is currently the cheapest offer among 20 stores.
A blender can be an amazingly useful tool for any kitchen. The avid smoothie drinker will find that it's much easier to experiment with ingredients and flavours with a properly good blender. Tired of mixing the pancake batter by hand? Just toss all the ingredients into the blender and sit back while it works its magic. Ask not what it can do, ask what it CAN'T do.
The silver colour on this blender is a design feature that allows it to blend into most kitchens (pardon the pun) and keep it from looking outdated.
Some beverages go better with crushed ice, and if you make sure to make some ice cubes, this blender can chop them up for you.
You can price compare this blender here on PriceRunner, and currently the lowest price is £98. The price is below average for the category, which makes this blender an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Ninja CB100UK |
| Brand | Ninja |
| Type | Smoothie Blenders |
Power Source | |
| Power | 1100 W |
Measures | |
| Weight | 2.08 kg |
| Height | 30.0 cm |
| Width | 17.0 cm |
| Depth | 17.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-03-17 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 700.0 ml |
| Colour | Silver |
| Manufacturer Colour | Silver |
| Features | Detachable Blades, Pulse Function, Dishwashable Parts, Display, Ice Crusher, Variable Speed Control |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 2 pcs |
| No. of Speeds | 1 |
| No. of Programs | 4 |
| Program | Smoothie, Dry Goods, Green Smoothies |
| No. of Blades on Knife | 6 pcs |
| Base Material | Stainless Steel |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .