Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Blender with Jug, 1420 ml, Measurement Indicator on the Pitcher, Display, Adjustable Speed, Slow-Start Function, Dishwashable Parts, Cleaning Program, Pulse Function, Ice Crusher, 1400W
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Smeg BLC02EGMEU is £381.98. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Product | |
|---|---|
| Product name | Smeg BLC02EGMEU |
| Brand | Smeg |
| Type | Blenders with Jug |
Power Source | |
| Power | 1400 W |
Measures | |
| Weight | 6.6 kg |
| Height | 42.1 cm |
| Width | 16.8 cm |
| Depth | 22.5 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-10-17 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 1420.0 ml |
| Colour | Green |
| Manufacturer Colour | Emerald Green |
| Features | Measurement Indicator on the Pitcher, Cleaning Program, Slow-Start Function, Pulse Function, Dishwashable Parts, Display, Adjustable Speed, Ice Crusher |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 2 pcs |
| No. of Speeds | 9 |
| No. of Programs | 5 |
| Program | Smoothie, Soup, Green Smoothies |
| No. of Blades on Knife | 4 pcs |
| Revolutions Per Minute | 22000 rpm |
| Base Material | Plastic |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .