Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

. With the ice crusher function, you can quickly get crushed ice for juices or cocktails.
It's a good time to buy! Prices are currently £28 less than average.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Smoothie Maker is £99.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A blender can be an amazingly useful tool for any kitchen. The avid smoothie drinker will find that it's much easier to experiment with ingredients and flavours with a properly good blender. If you get one that's powerful enough, it'll make quick work of ice cubes and frozen ice alike. Ask not what it can do, ask what it CAN'T do.
This blender lets you choose between four different programs, for instance one that is particularly well suited for mixing dry goods, green smoothies, smoothie, and soup.
You are, of course, free to wash the pitcher by hand if you like, but you might be interested to know that this blender is equipped with a cleaning program.
If you compare the price of this blenders on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £100, and it's one of the most popular models. The price is below average for the category, which makes this blender an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Smoothie Maker |
| Type | Blenders with Jug |
Power Source | |
| Power | 2000 W |
Measures | |
| Weight | 4.27 kg |
| Height | 27.0 cm |
| Width | 15.0 cm |
| Depth | 13.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-08-15 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 2000.0 ml |
| Colour | Black |
| Features | Measurement Indicator on the Pitcher, Cleaning Program, Tamper, BPA-Free, Dishwashable Parts, Display, Adjustable Speed, Ice Crusher |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 1 pcs |
| No. of Speeds | 8 |
| No. of Programs | 4 |
| Program | Smoothie, Dry Goods, Soup, Green Smoothies |
| No. of Blades on Knife | 6 pcs |
| Revolutions Per Minute | 33000 rpm |
| Pitcher Material | Tritan Plastic |
| Base Material | Stainless Steel |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .