Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a sound system from Panasonic which is easily connected wirelessly. Watching movies or TV shows will be a whole new thing with this sound system.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Panasonic SC-HTB490, so the data shown are historical prices.
This is a classic home cinema system with speakers that are placed on the floor. Panasonic SC-HTB490 from Panasonic enhances the experience when it comes to both games and movies. The subwoofer provides a powerful bass sound and the extra push that may be needed for a wonderful experience. A great choice for those who don't want to compromise with good sound quality.
This is a home cinema system with speakers on all channels. Something for the film enthusiast who really wants to be involved in the film. Maximize the movie experience and enhance the cinema feeling Panasonic SC-HTB490 handles Dolby Digital, which is the audio format that both Viaplay and HBO are using.
As you can see, Panasonic Panasonic SC-HTB490 is a highly practical home cinema system with many great features. This is one of the most popular models on PriceRunner at the moment och and has a current lowest price of £. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Panasonic SC-HTB490 |
| Brand | Panasonic |
| Type | Soundbars |
Type | |
| Subwoofer | Yes |
| Connection on Subwoofer | Wireless |
| Subwoofer Construction | Bass Reflex |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| 3D Pictures | No |
Features | |
| Automatic Calibration | No |
| Multiroom | No |
| (ARC) Audio Return Channel | ARC |
| Simulated Surround Sound | Yes |
| DSP | No |
| Remote Control | Yes |
| App Control | No |
Connections | |
| HDMI Pass-Through | No |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| Connections | USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| Outputs | HDMI |
| No. of HDMI Out | 1 pcs |
Watt | |
| Soundbar Output Power Total | 160.0 W |
| External Subwoofer Output Power | 160 W |
Audio | |
|---|---|
| Surround Sound Formats | LPCM, DTS Digital Surround, Dolby Digital |
| Channel Separation | 2.1 |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth Codec | SBC |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 4.2 |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 46.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Measures | |
| Weight (Subwoofer) | 5.7 kg |
| Width (Soundbar) | 80.0 cm |
| Height (Soundbar) | 5.6 cm |
| Depth (Subwoofer) | 36.3 cm |
| Weight (Soundbar) | 1.9 kg |
| Height (Subwoofer) | 38.2 cm |
| Width (Subwoofer) | 17.1 cm |
| Depth (Soundbar) | 10.1 cm |
Related | |
| Certification | CEC Compatible |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-06-07 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .