Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Bose Smart Soundbar 900, so the data shown are historical prices.
This is a classic home cinema system with speakers that are placed on the floor. Bose Smart Soundbar 900 from Bose provides an enhanced experience both when it comes to film and games. Bose Smart Soundbar 900 is a system that provides a greater movie experience thanks to great sound quality.
This is a home cinema system with speakers on all channels. Something for the film enthusiast who really wants to be involved in the film. Maximize the movie experience and enhance the cinema feeling Bose Smart Soundbar 900 handles Dolby Digital, which is the audio format that both Viaplay and HBO are using.
As you can see, there are many great things to say about Bose Bose Smart Soundbar 900. Right now the lowest price on this model is £, as you can see here on PriceRunner, but make sure to compare different merchants to find the best deal for you. It has a high average rating of 4.3 out of 5 and all its useful features make it a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Bose Smart Soundbar 900 |
| Brand | Bose |
| Type | Soundbars |
Type | |
| Subwoofer | No |
Product Properties | |
| Colour | Black, White |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| Automatic Calibration | Yes |
| Multiroom | Yes |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Google Assistant |
| (ARC) Audio Return Channel | eARC |
| Simulated Surround Sound | No |
| DSP | No |
| Remote Control | Yes |
| App Control | Yes |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, Dolby Digital |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-10-13 |
Connections | |
|---|---|
| No. of HDMI | 1 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| No. of RJ45 (LAN) | 1 pcs |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Type | AirPlay 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| App Compatibility | Chromecast for audio, Manufacturer's Own, AirPlay 2, Spotify Connect |
Measures | |
| Width (Soundbar) | 104.5 cm |
| Height (Soundbar) | 5.81 cm |
| Weight (Soundbar) | 5.75 kg |
| Depth (Soundbar) | 10.7 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .