Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for JBL Bar 800 is £618.63. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
A really good movie requires equally good sound, so it may be worth investing in a home cinema system. The system has a surround sound, which creates a wonderful sound bubble that puts you in the middle of the action. The subwoofer provides a powerful bass sound and the extra push that may be needed for a wonderful experience. A great choice for those who don't want to compromise with good sound quality.
This is a home cinema system with speakers on all channels. Something for the film enthusiast who really wants to be involved in the film. Maximize the movie experience and enhance the cinema feeling This system is capable of playing surround sound from the known Dolby Audio format.
As you can see, JBL JBL Bar 800 is a very nice home cinema system with many great features. If you compare prices on this model on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £619. It is also a top-ranked model in terms of popularity. It has a high average rating of 4.3 out of 5 and all its useful features make it a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | JBL Bar 800 |
| Brand | JBL |
| Type | Soundbars |
Type | |
| Subwoofer | Yes |
| Connection on Subwoofer | Wireless |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| Video Resolution | 2160p (4K Ultra HD) |
| 3D Pictures | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| Automatic Calibration | No |
| Multiroom | Yes |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Google Assistant, Apple Siri |
| (ARC) Audio Return Channel | eARC |
| Simulated Surround Sound | Yes |
| DSP | No |
| Remote Control | Yes |
| App Control | Yes |
Connections | |
| HDMI Pass-Through | Yes |
| No. of HDMI | 1 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| Connections | USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| Outputs | HDMI |
| No. of HDMI Out | 1 pcs |
Element: Amount & Sizes | |
| Elements on Soundbar | 3 |
Frequency Response | |
|---|---|
| Frequency Range (max) | 20000.0 Hz |
| Frequency Range (min) | 35.0 Hz |
Watt | |
| Soundbar Output Power Total | 340.0 W |
| External Subwoofer Output Power | 300 W |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos |
| Channel Separation | 5.1.2 |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Type | Airplay |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| App Compatibility | Chromecast for audio, AirPlay |
Measures | |
| Weight (Subwoofer) | 10.0 kg |
| Width (Soundbar) | 117.4 cm |
| Height (Soundbar) | 5.6 cm |
| Depth (Subwoofer) | 30.5 cm |
| Weight (Soundbar) | 3.4 kg |
| Height (Subwoofer) | 44.0 cm |
| Width (Subwoofer) | 30.5 cm |
| Depth (Soundbar) | 12.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-12 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .