Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Philips TAB5309 is £134.00. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
A really good movie requires equally good sound, so it may be worth investing in a home cinema system. TAB5309 from Philips enhances the experience when it comes to both games and movies. The subwoofer provides a powerful bass sound and the extra push that may be needed for a wonderful experience. This home cinema system simulates surround sound to give a great movie experience.
TAB5309 is a home cinema system with larger speakers, to provide a more powerful movie experience. Maximize the movie experience and enhance the cinema feeling This home cinema system supports the Dolby Digital audio format, which is a format used by both Netflix and HBO.
As you can see, Philips TAB5309 is a very nice home cinema system with many great features. This is a top-ranked model in terms of popularity on PriceRunner right now och and has a current lowest price of £134. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Philips TAB5309 |
| Brand | Philips |
| Type | Soundbars |
Type | |
| Subwoofer | Yes |
| Connection on Subwoofer | Wireless |
| Subwoofer Construction | Bass Reflex |
Product Properties | |
| Colour | Grey |
Picture | |
| 3D Pictures | No |
Features | |
| Automatic Calibration | No |
| Multiroom | No |
| (ARC) Audio Return Channel | ARC |
| Simulated Surround Sound | Yes |
| DSP | No |
| Remote Control | Yes |
| App Control | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth Codec | SBC |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-05-15 |
Connections | |
|---|---|
| HDMI Pass-Through | No |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| Connections | 3.5 mm Jack, USB-A, Optical S/PDIF |
| Outputs | HDMI |
| No. of HDMI Out | 1 pcs |
| HDCP Version | 1.4 |
Audio | |
| Surround Sound Formats | LPCM, DTS Virtual:X, DTS Digital Surround, Dolby Digital Plus, Dolby Digital |
| Channel Separation | 2.1 |
Measures | |
| Weight (Subwoofer) | 3.03 kg |
| Width (Soundbar) | 76.6 cm |
| Height (Soundbar) | 6.73 cm |
| Depth (Subwoofer) | 19.5 cm |
| Weight (Soundbar) | 1.6 kg |
| Height (Subwoofer) | 31.55 cm |
| Width (Subwoofer) | 19.5 cm |
| Depth (Soundbar) | 9.1 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .