Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Samsung HW-S60D is £299.00. This is currently the cheapest offer among 31 stores.
Watch your favourite movie and have a great sound experience with this home cinema system. HW-S60D is a home cinema system with surround sound, for a great sound experience. The deep bass sound comes from the subwoofer which gives extra depth and weight to the movie. A great choice for those who don't want to compromise with good sound quality.
HW-S60D is a home cinema system with larger speakers, to provide a more powerful movie experience. Maximize the movie experience and enhance the cinema feeling HW-S60D handles Dolby Digital, which is the audio format that both Viaplay and HBO are using.
In summary there are many great things about Samsung HW-S60D. Right now the lowest price on this model is £299, as you can see here on PriceRunner, but make sure to compare different merchants to find the best deal for you. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung HW-S60D |
| Brand | Samsung |
| Type | Soundbars |
Type | |
| Subwoofer | No |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| 3D Pictures | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| Automatic Calibration | Yes |
| Multiroom | No |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Samsung Bixby |
| (ARC) Audio Return Channel | eARC |
| Simulated Surround Sound | No |
| Remote Control | Yes |
| App Control | Yes |
Connections | |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| Connections | Optical S/PDIF |
| Outputs | Optical S/PDIF, HDMI |
| No. of HDMI Out | 1 pcs |
Element: Amount & Sizes | |
| Elements on Soundbar | 7 |
Wireless | |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth Codec | AAC |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Type | Airplay, AirPlay 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| App Compatibility | Tidal, Chromecast for audio, AirPlay 2, AirPlay, Spotify Connect |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, LPCM, DTS Virtual:X, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus |
| Channel Separation | 5.0 |
Measures | |
| Width (Soundbar) | 66.8 cm |
| Height (Soundbar) | 6.1 cm |
| Weight (Soundbar) | 2.7 kg |
| Depth (Soundbar) | 10.4 cm |
Related | |
| Certification | CEC Compatible |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-07-07 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .