Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Dali Katch One is £549.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
With this soundbar from Dali, your TV sound gets an extra boost and power. Katch One from Dali provides an enhanced experience both when it comes to film and games. Katch One is a system that provides a greater movie experience thanks to great sound quality.
Soundbars have become more common to enhance the movie experience and are found in very many homes. Katch One lets you step into the world of movies with its two channels. A flexible way to give the films more life and feeling. There is no subwoofer included in this package, so if you want a maximum experience it may be worth investing in one. This is a home cinema that in all simplicity gives a greater feeling when it comes to movies and video games.
Above mentioned features are just some of the advantages with Dali Katch One. If you compare prices on this home cinema system on PriceRunner, you will see that its current lowest price is £549. If you compare the price of this model with the rest of the category, it is more expensive than most other models, but given its features, you'll be getting a premium product for your money.
Product | |
|---|---|
| Product name | Dali Katch One |
| Brand | Dali |
| Type | Soundbars |
Type | |
| Subwoofer | No |
Product Properties | |
| Colour | Grey, Black, White |
Picture | |
| 3D Pictures | No |
Features | |
| Voice Control | No |
| Automatic Calibration | No |
| Multiroom | No |
| (ARC) Audio Return Channel | ARC |
| Simulated Surround Sound | No |
| DSP | Yes |
| Remote Control | Yes |
| App Control | No |
Connections | |
| HDMI Pass-Through | No |
| No. of HDMI | 1 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 2 pcs |
| Connections | 3.5 mm Jack, Optical S/PDIF, HDMI |
| Outputs | Sub Out |
Element: Amount & Sizes | |
|---|---|
| Elements on Soundbar | 10 |
Watt | |
| Soundbar Output Power Total | 250.0 W |
Frequency Response | |
| Frequency Range (max) | 25000.0 Hz |
| Frequency Range (min) | 46.0 Hz |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth Codec | aptX, AAC |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth Version | 4.0 |
Audio | |
| Channel Separation | 2.0 |
Measures | |
| Width (Soundbar) | 86.0 cm |
| Height (Soundbar) | 16.4 cm |
| Weight (Soundbar) | 3.7 kg |
| Depth (Soundbar) | 6.9 cm |
Related | |
| Certification | CEC Compatible |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-08-19 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .