Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Logitech has designed a gaming headset that lets you experience the game's sound effects via bluetooth. You can sit as far as 30 metres from your device.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Logitech Pro X 2 Lightspeed Black is £119.99. This is currently the cheapest offer among 15 stores.
This headset by Logitech is a gaming headset that is perfect for your gaming needs. It has a neat design and has a built-in microphone so that you can voice chat with your teammates. Put on this headset and plunge into a world of dragons, aliens and heroes!
An integrated microphone makes this model very practical since it can be used for voice chats, for example. Over-ear headsets are often larger than other types but have more hardware and often better sound quality.
It weighs 345 grams, so it's not the lightest headset on the market, but you can also take that as it being robust and solid. The wireless range is 30 metres, so there's no problem if you're not right next to your phone or computer.
This is a product with a current lowest price of £120. It has a high average grade of 4.3 out of 5, which combined with its features makes it a good purchase. Get a whole new gaming experience with this awesome headset from Logitech.
Product | |
|---|---|
| Product name | Logitech Pro X 2 Lightspeed Black |
| Brand | Logitech |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black |
Audio Features | |
| Impedance | 38.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 50.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 87.8 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
| Surround Setup | 7.1 |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 50.0 h |
Measures | |
| Weight | 345.0 g |
Features | |
|---|---|
| Console | Playstation 5, Playstation 4 |
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Microphone | Yes |
| Buttons & Controls | Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| NFC | No |
| Wireless Range | 30.0 m |
| Multipoint | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-05-25 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .