Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A pair of practical in-ear headphones from Sony. The buttons let you instantly answer a phone call or adjust the volume.


*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Sony Inzone Buds Black is £149.99. This is currently the cheapest offer among 11 stores.
Inzone Buds from Sony is a good choice for those looking for a great sound experience. They connect with a cord for highest possible audio quality and has a built-in microphone, so they work for hands-free phone calls.
This model lacks built-in buttons to adjust the volume. This is, however, easily done on your computer or phone. These headphones are water resistant and can handle the occasional splash of water. And there's no worry if you get a bit sweaty when you're working out.
An integrated microphone makes this model very practical, since it can be used for phone calls, for example. The in-ear design means that the buds sit comfortably in your ear and the compact size makes them handy to carry with you.
This is a product with a current lowest price of £150. It has multiple built-in features, which makes it a very useful model. Life is too short to experience music through bad headphones.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Sony Inzone Buds Black |
| Brand | Sony |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | In-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| IP-Class | IPX4 |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 8.4 mm |
Design | |
| Acoustic Seal | Closed |
| Construction & Elements | Dynamic |
Power Supply | |
| Battery Time with Noise Cancelling | 11.0 h |
| Battery Time (in use) | 12.0 h |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Recycled Material |
Measures | |
| Weight | 13.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-10-12 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Noise Cancelling | Passive Noise Cancelling |
| Water Resistant | Yes |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | Yes |
| Buttons & Controls | Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Codec | LC3 |
| NFC | No |
| Wireless Range | 10.0 m |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | Yes |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .