Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A pair of practical in-ear headphones from Master & Dynamic. The range of 20 metres lets you listen to music even if the phone is in the next room.
Try flexible payments with
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Master & Dynamic MW07 is £6,305.03. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
These headphones are a perfect choice if you love to listen to music. They connect wirelessly via Bluetooth and have a battery life of 3.5 hours.
This model lacks built-in buttons to adjust the volume. This is, however, easily done on your computer or phone. These headphones are water resistant and can handle some moisture. And there's no worry if you get a bit sweaty when you're working out.
This model has a battery life of just four hours, so you might want to have your charger nearby if the battery runs out. The in-ear design means that the buds fit very well in your ear and the compact size makes them easy to carry with you.
This is a product with a current lowest price of £6305. It has a very good review average of 4.8 out of 5, which means other buyers have been very pleased with the product. Life is too short to experience music through bad headphones.
Product | |
|---|---|
| Product name | Master & Dynamic MW07 |
| Brand | Master & Dynamic |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | In-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Brown, Black |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 10.0 mm |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Wireless Range | 20.0 m |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Water Resistant | Yes |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes, No |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Volume |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 3.5 h |
Measures | |
| Weight | 18.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-11-15 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .