Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

In-ear headphones from Master & Dynamic that both fit well and have good sound isolation. A generous wireless range of 30 metres lets you listen to music even if the phone is downs
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Master & Dynamic MW07 Go is £68.55. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Master & Dynamic MW07 Go is just the thing you need to listen to your favorite podcast. They connect wirelessly via Bluetooth and the battery lasts for 10 hours.
These headphones are water resistant and can handle the occasional splash of water. And there's no worry if you get a bit sweaty when you're working out. This model lacks built-in buttons to adjust the volume. This is, however, easily done on your computer or phone.
To connect with a 3.5 mm connector doesn't get much easier, you just connect them to your device. The wired connection also gives you very good sound quality. A built-in microphone makes this model very practical, since it can be used for phone calls, for example.
This is a product with a current lowest price of £69. It has multiple built-in features, which makes it a very useful model. Life is too short to experience music through bad headphones.
Product | |
|---|---|
| Product name | Master & Dynamic MW07 Go |
| Brand | Master & Dynamic |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | In-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Blue, Green, Grey, Red, Black |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 10.0 mm |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 10.0 h |
Measures | |
| Weight | 14.8 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-12-19 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Water Resistant | Yes |
| Microphone | Yes |
| Wireless | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth Codec | aptX, SBC |
| Wireless Range | 30.0 m |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .