Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

KAD-2BT gives your speakers an extra boost to give you a properly good musical experience. With Bluetooth you have easy access to your music and podcasts.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for QTX KAD-2BT is £58.95. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
QTX brings you this stereo amplifier those tasks it is to power your speakers. You connect this stereo amplifier to various audio sources by means of an RCA cable.
If you greatly enjoy your music, then a stereo amplifier and a par of good speakers can be a really good investment. It can be added that this stereo amplifier has a 50-watt output at 8 ohms. Your music becomes even more accessible thanks to the Bluetooth connectivity. It can play any music you have on your phone or tablet. The front of the amplifier has a display that provides you with all the info you need.
If you compare prices on KAD-2BT on PriceRunner you will see that the lowest price at the moment is £59. It is also a top-ranked model in terms of popularity. The price of this model is below average for the category, so if it has the features your'e looking for it could be a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | QTX KAD-2BT |
| Brand | QTX |
Type | |
| Tube Amplifier | No |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | Stereo Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| Upscaling of Image | No |
| QMS | No |
| HDR | No |
| 3D | No |
| ALLM | No |
Features | |
| Multi-Zone | No |
| Remote Control | Yes, No |
| Automatic Speakers Calibration | No |
| Bridgeable | No |
| App Control | No |
| DSP | No |
| Voice Control | No |
| ARC | No |
Connections | |
|---|---|
| Connections | USB-A, 3.5 mm Jack, RCA (Line) |
| No. of RCA (Line) | 2 pcs |
| No. of 3.5 mm Jack | 1 pcs |
| Outputs | RCA (Line) |
Watt | |
| Output per Channel (8 ohm) | 50 W |
| Output per Channel (4 ohm) | 70 W |
Display | |
| Display | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes, No |
Audio | |
| Power Amplifer Class | D |
| Radio | FM |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Height | 6.5 cm |
| Depth | 20.0 cm |
| Width | 20.0 cm |
| Weight | 1.6 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-12-09 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .