Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Life is too short for bad audio, and a proper amplifier is a good way to start. With Bluetooth you have easy access to your music and podcasts.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Power Dynamics PV260BT 6-Zone Bluetooth Amplifier 600W is £184.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
This stereo amplifier is the heart of your setup and gives power and life to your speakers. Make sure that the amplifier has the ports you need to connect your TV, speaker or other devices you have at home.
To get the best out of your speakers you might want to consider getting a good amplifier. A stereo amplifier can get that little extra out of your speakers. Your music becomes even more accessible thanks to Bluetooth connectivity. It can play any music you have on your phone or tablet. This stereo amplifier is most easily controlled with the accompanying remote, so no hassle with downloading apps and such.
At the moment the lowest price on this product is £185, but make sure to compare different retailers to find the very best deal for you. If we compare average prices for all products in this category, then this model has a price which is below average, which might suit those on a budget.
Product | |
|---|---|
| Product name | Power Dynamics PV260BT 6-Zone Bluetooth Amplifier 600W |
| Brand | Power Dynamics |
Type | |
| Tube Amplifier | No |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | Stereo Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| Upscaling of Image | No |
| QMS | No |
| VRR | No |
| HDR | No |
| 3D | No |
| ALLM | No |
Connections | |
| Connections | USB-A |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
Audio | |
| Radio | FM |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Features | |
|---|---|
| Multi-Zone | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Automatic Speakers Calibration | No |
| Built-in DAC | No |
| Bridgeable | No |
| App Control | No |
| DSP | No |
| Voice Control | No |
| ARC | No |
Measures | |
| Height | 8.0 cm |
| Depth | 43.0 cm |
| Width | 25.0 cm |
| Weight | 5.3 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-12-27 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .