Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Marantz Marantz Cinema 70s might be just the amplifier you need to elevate your audio setup. Among the supported audio formats, you'll find DTS HD Master Audio and DTS:X.


*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Marantz Cinema 70s Black is £599.00. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
Marantz brings you this surround amplifier those tasks it is to power your speakers. With the USB port you can easily connect external devices to this amplifier. If you want to connect an external hard drive you can use the USB port for that as well.
To get the best out of your speakers you might want to consider getting a good amplifier. A surround amplifier can get that little extra out of your speakers. Dolby Atmos enhances your movie experience by letting you connect ceiling-mounted speakers for a great sound image. You can access a tremendous amount of music thanks to this surround amplifier having Bluetooth connectivity. Thanks to the automatic speaker calibration it is much easier to get good sound in those more demanding spaces.
You can compare prices on this product here on PriceRunner and right now the lowest price is £599. The price of this model is below average for the category, so if it has the features you're looking for it could be a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Marantz Cinema 70s Black |
| Brand | Marantz |
Type | |
| Type of surround setup | 7.2 |
| RIAA (Phono) Amplifier Type | MM |
| Tube Amplifier | No |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | Surround Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| Supported Video Formats | 4320p (8K) |
| HDR Type | HLG, HDR10+, Dolby Vision |
| Upscaling of Image | Yes |
| QMS | No |
| VRR | Yes |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| ALLM | Yes |
Features | |
| Multi-Zone | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Automatic Speakers Calibration | Yes |
| App Control | Yes |
| Certification | CEC (Consumer Electronics Control) |
| DSP | No |
| Type of Calibration | Audyssey MultEQ |
| Voice Control | Yes |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Google Assistant, Apple Siri |
| ARC | ARC, eARC |
Display | |
| Display | Yes |
Audio | |
| Power Amplifer Class | AB |
| Surround Sound Formats | Dolby Surround, DTS-HD Master Audio, DTS:X, DTS Virtual:X, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS Neural:X, Dolby Atmos Height Virtualization, Dolby Atmos Music |
| Audio File Formats | WAV, WMA, MP3, FLAC, AAC, DSD, ALAC |
| Radio | AM, FM |
Connections | |
|---|---|
| Connections | Coaxial S/PDIF, RJ45 (LAN), Optical S/PDIF, USB-A, 3.5 mm Jack, RCA (Line), RCA (Phono), HDMI |
| No. of Coaxial S/PDIF | 1 pcs |
| No. of RCA (Line) | 3 pcs |
| No. of HDMI Out | 1 pcs |
| No. of HDMI | 6 pcs |
| No. of Sub Out | 2 pcs |
| No. of Speaker Terminals | 7 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| No. of 3.5 mm Jack | 1 pcs |
| No. of RCA (Line) Out | 3 pcs |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| No. of 6.3 mm Jack Out | 1 pcs |
| No. of RCA (Phono) | 1 pcs |
| Outputs | HDMI, RCA (Line), 6.3 mm Jack, Speaker Terminals, Sub Out |
| HDCP Version | 2.3 |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 250.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 0.2 W |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported Apps | TuneIn, AirPlay 2, Napster, Tidal, Pandora, Manufacturer's Own, Heos, SiriumXM, Spotify Connect, Deezer |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Height | 10.9 cm |
| Depth | 38.4 cm |
| Width | 44.2 cm |
| Weight | 8.7 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-14 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .