Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Pro-Ject Maia S3 might be just the amplifier you need to elevate your audio setup. With Bluetooth you have easy access to your music and podcasts.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Pro-Ject Maia S3 is £539.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Pro-Ject brings you this riaa amplifier whose tasks it is to power your speakers. Make sure that the amplifier has the ports you need to connect your TV, speaker or other devices you have at home.
If you greatly enjoy your music, then a RIAA amplifier and a par of good speakers can be a really good investment. Your music becomes even more accessible thanks to Bluetooth connectivity. It can play any music you have on your phone or tablet. With built-in DAC, this riaa amplifier helps improve the sound even further.
This model has a high review average of 4.8 out of 5 and all its features make it a great purchase. If you compare prices on Maia S3 on PriceRunner you will see that the lowest price at the moment is £539.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Pro-Ject Maia S3 |
| Brand | Pro-Ject |
Type | |
| RIAA (Phono) Amplifier Type | MM |
| Tube Amplifier | No |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | RIAA Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Black, Silver |
Picture | |
| Upscaling of Image | No |
| QMS | No |
| VRR | No |
| HDR | No |
| 3D | No |
| ALLM | No |
Features | |
| Multi-Zone | No |
| Remote Control | Yes |
| Automatic Speakers Calibration | No |
| Built-in DAC | Yes |
| Bridgeable | No |
| App Control | No |
| DSP | No |
| Voice Control | No |
| ARC | No |
Display | |
| Display | No |
Connections | |
|---|---|
| Connections | RCA (Line), RCA (Phono) |
| No. of RCA (Line) | 3 pcs |
| No. of Speaker Terminals | 2 pcs |
| No. of RCA (Line) Out | 1 pcs |
| No. of 6.3 mm Jack Out | 1 pcs |
| No. of RCA (Phono) | 1 pcs |
| Outputs | RCA (Line), 6.3 mm Jack |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth Codec | aptX |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.55 W |
Audio | |
| Power Amplifer Class | A |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Height | 5.5 cm |
| Depth | 15.3 cm |
| Width | 20.6 cm |
| Weight | 1.07 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-19 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .