Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Denon Denon AVR-X 2800H 8K AV Receiver Black might be just the amplifier you need to elevate your audio setup. This product supports several audio formats, including DTS:X and Dolb
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Denon AVR-X2800H is £645.09. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
This surround amplifier is the heart of your setup and gives power and life to your speakers. It is easy to connect game consoles or media players with and HDMI cable and you can easily stream music via Bluetooth.
A properly good surround amplifier does wonders for your music and is not to be underestimated when it comes to a good musical experience. Dolby Atmos enhances your movie experience by letting you connect ceiling-mounted speakers for a great sound image. You can access a tremendous amount of music thanks to this surround amplifier having Bluetooth connectivity. You can control this surround amplifier with your smartphone or tablet. Just download the app and you're good to go.
At the moment the lowest price on this product is £645, but make sure to compare different retailers to find the very best deal for you. If we compare average prices for all products in this category, then this model has a price which is below average, which might suit those on a budget.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Denon AVR-X2800H |
| Brand | Denon |
Type | |
| Type of surround setup | 7.2 |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | Surround Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| Supported Video Formats | 4320p (8K) |
| HDR Type | HLG, HDR10+, Dolby Vision |
| Upscaling of Image | Yes |
| QMS | No |
| VRR | Yes |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| ALLM | Yes |
Features | |
| Multi-Zone | Yes |
| DAC Resolution | 192kHz/24-bit |
| Remote Control | Yes |
| Automatic Speakers Calibration | Yes |
| Built-in DAC | Yes |
| App Control | Yes |
| Certification | CEC (Consumer Electronics Control) |
| Type of Calibration | Audyssey MultEQ xt |
| Voice Control | No |
| ARC | ARC, eARC |
Display | |
| Display | Yes |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 500.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 0.1 W |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-28 |
Connections | |
|---|---|
| Connections | Speaker Connection, Coaxial S/PDIF, RS-232, RJ45 (LAN), Optical S/PDIF, 6.3 mm Jack, USB-A, 3.5 mm Jack, RCA (Line), RCA (Phono) |
| No. of Coaxial S/PDIF | 1 pcs |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of RCA (Line) | 5 pcs |
| No. of HDMI Out | 2 pcs |
| No. of HDMI | 8 pcs |
| No. of Sub Out | 2 pcs |
| No. of Speaker Terminals | 7 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 2 pcs |
| No. of 3.5 mm Jack | 1 pcs |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| No. of 6.3 mm Jack Out | 1 pcs |
| Outputs | Optical S/PDIF, 6.3 mm Jack, Speaker Terminals, Sub Out, Coaxial S/PDIF |
| HDCP Version | 2.3 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported Apps | TuneIn, AirPlay 2, Pandora, Manufacturer's Own, Heos, SiriumXM, Spotify Connect |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Surround, DTS-HD Master Audio, DTS:X, DTS Virtual:X, Dolby TrueHD, Dolby Atmos |
| Audio File Formats | WAV, WMA, MP3, FLAC, AAC, DSD, ALAC |
| Radio | AM, FM |
Measures | |
| Height | 23.6 cm |
| Depth | 34.1 cm |
| Width | 43.4 cm |
| Weight | 9.5 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .