Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Fiio Q3 MQA might be just the amplifier you need to elevate your audio setup. You can connect other devices with USB.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Fiio Q3 MQA is £199.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Fiio brings you this headphone amplifier whose tasks it is to power your speakers. With support for just one connection you are a bit limited to what you can connect to this amplifier.
A properly good headphone amplifier does wonders for your music and is not to be underestimated when it comes to a good musical experience. The ARC feature uses the HDMI cable to send sound both ways between the TV and the amplifier. This is a neat way of getting surround sound. This headphone amplifier from Fiio has built-in DAC from AKM to enhance your audio experience.
If you compare prices on Q3 MQA on PriceRunner you will see that the lowest price at the moment is £199. It is also a top-ranked model in terms of popularity. The price of this model is below average for the category, so if it has the features you're looking for it could be a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Fiio Q3 MQA |
| Brand | Fiio |
Type | |
| Tube Amplifier | No |
| Portable | Yes, No |
| Type of Amplifier | Headphone Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| Upscaling of Image | No |
| QMS | No |
| VRR | No |
| HDR | No |
| 3D | No |
| ALLM | No |
Connections | |
| Connections | USB-A |
| No. of 3.5 mm Jack Out | 1 pcs |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| Outputs | 3.5 mm Jack |
Display | |
| Display | No |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Features | |
|---|---|
| Multi-Zone | No |
| DAC Resolution | 384kHz/32-bit |
| Remote Control | No |
| Automatic Speakers Calibration | No |
| Built-in DAC | No, Yes |
| Bridgeable | No |
| App Control | No |
| DSP | No |
| DAC Chip Manufacturer | AKM |
| Voice Control | No |
| ARC | No |
Measures | |
| Height | 10.5 cm |
| Depth | 1.2 cm |
| Width | 5.9 cm |
| Weight | 0.11 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-01-05 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .