Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Marantz Cinema AV 10 might be just the amplifier you need to elevate your audio setup. DTS:X and Dolby Atmos are two of the supported audio formats.
Try flexible payments with
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Marantz Cinema AV 10 is £6,024.67. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Marantz brings you this surround amplifier whose tasks it is to power your speakers. You can connect CD players or record players with an RCA cable or why connect with Bluetooth.
A sound system with a good surround amplifier is not to be underestimated and affects the sound more than you would think. Dolby Atmos enhances your movie experience by letting you connect ceiling-mounted speakers for a great sound image. Your music becomes even more accessible thanks to Bluetooth connectivity. It can play any music you have on your phone or tablet. This surround amplifier has automatic speaker calibration to make it easier to get the settings just right.
If you compare this model's price with the rest of the category, then it is more expensive than most other models, but given its features you'd be getting a premium product. In the category of amplifiers and receivers this is at present one of the very most popular models on PriceRunner and right now the lowest price is £6025.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Marantz Cinema AV 10 |
| Brand | Marantz |
Type | |
| Type of surround setup | 15.4 |
| RIAA (Phono) Amplifier Type | MM |
| Tube Amplifier | No |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | Surround Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| HDR Type | HLG, HDR10, HDR10+, Dolby Vision |
| Upscaling of Image | No |
| QMS | No |
| VRR | Yes, No |
| HDR | Yes |
| 3D | No, Yes |
| ALLM | Yes, No |
Features | |
| Multi-Zone | No, Yes |
| DAC Resolution | 192kHz/24-bit |
| Remote Control | Yes |
| Automatic Speakers Calibration | Yes |
| Built-in DAC | No, Yes |
| Bridgeable | No |
| App Control | Yes |
| Certification | CEC (Consumer Electronics Control) |
| Type of Calibration | Dirac Live, Audyssey MultEQ XT32 |
| Voice Control | Yes |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Google Assistant, Apple Siri |
| ARC | ARC, eARC |
Display | |
| Display | Yes |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 100.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 0.2 W |
Connections | |
|---|---|
| Connections | XLR, Coaxial S/PDIF, Composite, RJ45 (LAN), Optical S/PDIF, -, USB-A, Component, RCA (Line), RCA (Phono), HDMI |
| No. of Coaxial S/PDIF | 2 pcs |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of RCA (Line) | 4 pcs |
| No. of HDMI Out | 3 pcs |
| No. of HDMI | 7 pcs |
| No. of Sub Out | 4 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 2 pcs |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| No. of RCA (Phono) | 1 pcs |
| No. of XLR | 5 pcs |
| Outputs | HDMI, Composite |
| HDCP Version | 2.3 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Codec | AAC |
| Supported Apps | TuneIn, Napster, Tidal, Pandora, Spotify Connect, Deezer |
Audio | |
| Surround Sound Formats | DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby Pro Logic IIx, Dolby Pro Logic IIz, Dolby Atmos |
| Audio File Formats | WAV, WMA, MP3, FLAC, AAC, DSD, ALAC |
| Radio | Internet Radio, AM, FM |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Height | 18.9 cm |
| Depth | 50.3 cm |
| Width | 44.3 cm |
| Weight | 16.8 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-02-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .