Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model of stereo amplifier has been developed to give you the best possible audio experience. RCA cables is what you use to connect other units.
TPS
Sonos Amp
Or 3 interest-free payments of £179.66/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Sonos AMPG1EU1BLK is £539.00. This is currently the cheapest offer among 14 stores.
The amplifier is the heart of your stereo system and it will give life to your speakers. This amplifier only supports one type of connection, so make sure it works with whatever you want to connect.
To get the best out of your speakers you might want to consider getting a good amplifier. A stereo amplifier can get that little extra out of your speakers. This stereo amplifier has a 125-watt output at 8 ohms. Thanks to the built-in support for Airplay you can stream music wirelessly from your iPhone or iPad. You can control this stereo amplifier with your smartphone or tablet. Just download the app and you're good to go.
If we compare the price of this model with the rest of the category we will find that it is below average, which makes Amp a good purchase. Currently the lowest price on this product is £539, but make sure to compare different retailers to find the very best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Sonos AMPG1EU1BLK |
| Brand | Sonos |
Type | |
| Tube Amplifier | No |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | Stereo Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| Upscaling of Image | No |
| QMS | No |
| VRR | No |
| HDR | No |
| 3D | No |
| ALLM | No |
Features | |
| Multi-Zone | No |
| Remote Control | Yes |
| Automatic Speakers Calibration | No |
| Built-in DAC | No |
| Bridgeable | No |
| App Control | Yes |
| DSP | No |
| ARC | ARC, eARC |
Display | |
| Display | No |
Watt | |
| Output per Channel (8 ohm) | 125 W |
Connections | |
|---|---|
| Connections | RJ45 (LAN), Optical S/PDIF, RCA (Line), HDMI |
| No. of RCA (Line) | 1 pcs |
| No. of HDMI | 1 pcs |
| No. of Sub Out | 1 pcs |
| No. of Speaker Terminals | 2 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| Outputs | Speaker Terminals, Sub Out |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Digital, PCM, DTS Digital Surround |
| Audio File Formats | PCM |
Wireless | |
| Wi-Fi Dual Band | 2.4 GHz, 5.0 GHz |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 3 (802.11g), Wi-Fi 1 (802.11b) |
| Supported Apps | AirPlay 2 |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Height | 6.4 cm |
| Depth | 21.7 cm |
| Width | 21.7 cm |
| Weight | 2.1 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-02-06 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .