Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Optoma GT1080e, so the data shown are historical prices.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Optoma GT1080e |
| Brand | Optoma |
Type | |
| Type of Projector | Ultra Short-Throw |
| Technology | DLP |
Product Properties | |
| Properties | Remote Control, Built-in Speakers |
| Noise Level (normal mode) | 26 dB |
| Colour | White |
| Lamp Life (eco/low mode) | 6000 h |
| Projection Distance (min) | 0.5 m |
| Projection Distance (max) | 3.35 m |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Keystone Adjustment | Vertical |
| Brightness (ANSI) | 3000 |
| Image Settings | Keystone Corrections |
| Video Frame Rates | 50p, 60p |
| Supported Picture Formats | 1080i, 1080p, 480i, 480p, 576i, 720p |
| HDR | No |
| Contrast (standard) | 25000 :1 |
| Light Source | Lamp |
| 3D Type | 3D Ready |
| 3D | Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
Features | |
|---|---|
| App Control | No |
| Can Run on Batteries | Yes |
Connections | |
| USB In | 1 |
| Inputs | USB |
| 12v trigger | 1 |
| HDMI Version | 1.4a |
| 3.5mm (AUX) Out | 1 |
| No. of HDMI | 2 pcs |
| HDMI | Yes |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Power Supply | |
| Power Consumption (normal) | 233.0 W |
Measures | |
| Weight | 3.57 kg |
| Width | 31.5 mm |
| Depth | 22.4 mm |
| Height | 11.4 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-03-29 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .