Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
Lowest price for LG 25MS550-B is £107.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
LG brings you this gorgeous TV with a size of 24 inches. This is a great TV for a great variety of viewing needs, whether you're a sports fan or a movie buff.
To summarize there are many good features to 25MS550-B Smart TV. If we compare all TVs on our site, this model has a price below average, so it might be a good purchase if you're on a tight budget. If you compare prices on 25MS550-B Smart TV on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £108. It is also one of the most popular models.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | LG 25MS550-B |
| Brand | LG |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Standard |
| Colour | Black |
| Speakers | Yes |
| Adaptive Sync Technology | No |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 24.5 " |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 5 ms |
| Adjustable Height | Yes |
| Pixel Size | 0.2802 mm |
| Response Time (Exact Value) | 5.0 ms |
| Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-11-11 |
Connections | |
|---|---|
| Headphone Out | Yes |
| USB | No |
| Number of DisplayPort | 0 pcs |
| Ethernet | No |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| VGA | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 2 |
| DVI | No |
| DisplayPort | No |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 75x75 mm |
Measures | |
| Depth Without Stand | 5.88 cm |
| Weight With Stand | 3.1 kg |
| Width | 55.75 cm |
| Depth With Stand | 21.94 cm |
| Height Without Stand | 32.83 cm |
| Height With Stand | 47.52 cm |
| Weight Without Stand | 2.3 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .