Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With 4,000 GB of storage, this is a good hard drive if you need a larger storage unit. People tend to have very specific needs when buying computer compontents, but this could pote
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Seagate One Touch Desktop 4TB is -. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
This external hard drive from Seagate is an option to increase the amount of data you can store. Traditionally, the HDD drive has been the best way of storing large amounts of data since they are very reasonably priced and has a high capacity.
This external hard drive gives you a lot of storage for your money. Since an HDD drive is a bit more sensitive to vibrations, you have to be careful when moving it. You can store up to 4,000 GB and it uses an USB-A connection.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £148, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Seagate One Touch Desktop 4TB |
| Brand | Seagate |
Product Properties | |
| Size | 4000 GB |
| External Connection | USB-A, USB-C |
| Type | HDD |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 |
| Placement | External |
Wireless | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 1.1 g |
| Width | 129.9 mm |
| Height | 198.5 mm |
| Depth | 45.3 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-12-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .