• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Ribbon header PR

Boxing Day 2026

The Boxing Day Sales start the day after Christmas, on December 26th 2026. We have gathered all the top Boxing Day deals in one place.

All Boxing Day 2026 deals in one place

We are excited to, along with hundreds of UK shops, join you in celebrating the Boxing Day 2026 sales. We have gathered all the Boxing Day offers in one place, along with plenty of inspiration to help make your shopping experience easier.

Boxing Day deals

Filter
-

1000+ products

Apple iPhone 17 Pro, 256GB Cosmic Orange
-11%
Apple iPhone 17 Pro, 256GB Cosmic Orange
iOS
£882
£989
9+ stores
SharkNinja Anti Hair Wrap Plus NZ780UKT Grey
-11%
SharkNinja Anti Hair Wrap Plus NZ780UKT Grey
Upright Vacuum Cleaner, 700W
£249
£279.99
9+ stores
SharkNinja CryoGlow Under-Eye Cooling LED Repair Mask Pink
-17%
SharkNinja CryoGlow Under-Eye Cooling LED Repair Mask Pink
LED Face Mask, Smoothing, Firming, Anti-Age, Anti-Blemish, Calming, Glow, Repairing
£249.99
£299.99
9+ stores
SharkNinja CryoGlow Under-Eye Cooling & LED Anti-Ageing & Blemish Repair Mask FW312UK
-15%
SharkNinja CryoGlow Under-Eye Cooling & LED Anti-Ageing & Blemish Repair Mask FW312UK
Skincare Tool, 4pcs, Cooling, Anti-Age
£249.99
£295
9+ stores
Garmin Forerunner 165 Music
-13%
Garmin Forerunner 165 Music
Sport Watch
£164
£188.99
9+ stores
Eufy SoloCam S340
-11%
Eufy SoloCam S340
2304x1296, Cube, Wi-Fi, Outdoor Usage, Motion Sensor
£107
£119.99
9+ stores
Amazon Fire TV Stick 4K (2nd Gen)
-19%
Amazon Fire TV Stick 4K (2nd Gen)
TV, Wi-Fi, 3840x2160 (4K Ultra HD)
£34.99
£43.20
8 stores
Salomon XT-6 GTX - Black/Ftw Silver
-13%
Salomon XT-6 GTX - Black/Ftw Silver
Trainer Trail, Gore-Tex, Male, Female, Unisex
£147
£168
9+ stores
La Roche-Posay Mela B3 Dark Spot Serum 30ml
-25%
La Roche-Posay Mela B3 Dark Spot Serum 30ml
Serum & Face Oil, 1pcs, Anti-Age, Moisturising, Glow, Calming, Dermatologically Tested, Paraben Free, Non-Comedogenic, Antioxidants, Vitamin B, Hyaluronic Acid, Glycolic Acid, Niacinamide, Salicylic Acid
£18.85
£628.33/L
9+ stores
Fitbit Sense 2
-12%
Fitbit Sense 2
Smartwatch
£138.99
£157.79
9+ stores
Apple iPhone Air, 256GB Light Gold
-21%
Apple iPhone Air, 256GB Light Gold
iOS
£633
£799
9+ stores
Color Wow Extra Strength Dream Coat 200ml
-32%
Color Wow Extra Strength Dream Coat 200ml
Styling Cream, Smoothing, Anti-frizz, Shine, Moisturizing, Heat Protection, Scented, Straightening, Sulfate Free, Paraben Free
£11.99
£59.95/L
9+ stores
Apple MacBook Air, 13.3-inch, M1 Chip, 8-core CPU, 7-core GPU, 8GB Unified Memory, 256GB SSD Storage Silver
-27%
Apple MacBook Air, 13.3-inch, M1 Chip, 8-core CPU, 7-core GPU, 8GB Unified Memory, 256GB SSD Storage Silver
13.3" Apple M1, 8 GB, 256 GB RAM, 256 GB SSD
£330
£449
5 stores
Dulux Easycare Wall Paint Egyptian Cotton 2.5L
-19%
Dulux Easycare Wall Paint Egyptian Cotton 2.5L
Top Coating, Water-borne, Matte
£21
£8.40/L
9+ stores
Dulux Matt Wall Paint Pure Brilliant White 10L
-21%
Dulux Matt Wall Paint Pure Brilliant White 10L
Wood, Matte
£22
£2.20/L
4 stores
Microsoft Xbox Elite Wireless Controller Series 2 - White
-11%
Microsoft Xbox Elite Wireless Controller Series 2 - White
Wireless Gamepad for Android, Windows, Xbox Series X, iOS, Xbox One, PC
£97.50
£109
9+ stores
Nike Club Men's sweatpants - Black/White
-28%
Nike Club Men's sweatpants - Black/White
Trousers, Joggers, Solid Colour, Material: Cotton, Polyester, Fleece, Pockets, Stretch
£24
£33.24
9+ stores
Nike Alphafly 3 Sneaker - Volt/White/Black
-29%
Nike Alphafly 3 Sneaker - Volt/White/Black
Running Shoe, Male
£100
£140
8 stores
adidas Gazelle - Core Black/ Footwear White/Clear Granite
-24%
adidas Gazelle - Core Black/ Footwear White/Clear Granite
Trainer, Man, Unisex, Woman
£38
£50
9+ stores
Dulux Matt Emulsion Wall Paint Egyptian Cotton 2.5L
-29%
Dulux Matt Emulsion Wall Paint Egyptian Cotton 2.5L
Matte
£16
£6.40/L
9+ stores
SharkNinja NZ691UKT Green
-30%
SharkNinja NZ691UKT Green
Upright Vacuum Cleaner, Bagless, 750W, 80 dB
£175.50
£249
9+ stores
Kayali Vanilla | 28 EdP 100 ml 100ml
-27%
Kayali Vanilla | 28 EdP 100 ml 100ml
Eau de Parfum, Female, 100ml
£80.10
£801.00/L
7 stores
Mattel K-Pop Demon Hunters Rumi Huntrix Singing Doll
-14%
Mattel K-Pop Demon Hunters Rumi Huntrix Singing Doll
£29.99
£35
5 stores
Dr. Althea Vitamin C Boosting Serum 30ml
-11%
Dr. Althea Vitamin C Boosting Serum 30ml
Serum & Face Oil, Moisturising, Calming, Glow, Anti-Age, Paraben Free, Scented, Hyaluronic Acid, Vitamin C, Niacinamide, Antioxidants, Vitamins
£11.59
£386.33/L
9+ stores
Ninja Combi 12-In-1
-19%
Ninja Combi 12-In-1
Rice Cooker, Non-stick, Timer, Display, Dishwasher Safe, 12.5L
£202.99
£249.99
9+ stores
Samsung Galaxy Tab S11 WiFi 12GB RAM 128GB Grey
-18%
Samsung Galaxy Tab S11 WiFi 12GB RAM 128GB Grey
11"
£533.71
£653.36
9+ stores
Spear & Jackson S4042X2CR (2x4.0Ah)
-28%
Spear & Jackson S4042X2CR (2x4.0Ah)
Mulching, 40 Liters Grass Collection Box, Adjustable Handle Height, Soft Grip, Foldable handle, Cutting Width (max) 42 cm
£259.99
£360
2 stores
adidas Adizero Evo SL M - Cloud White/Royal Blue/Pure Ruby
-16%
adidas Adizero Evo SL M - Cloud White/Royal Blue/Pure Ruby
Running Shoe, Man
£76.99
£92
9+ stores
Sony PS5 DualSense Charging Station 2 Controllers
-47%
Sony PS5 DualSense Charging Station 2 Controllers
Charging Station
£9.99
£18.99
9+ stores
Jean Paul Gaultier Le Beau Intense EdP 125ml
-22%
Jean Paul Gaultier Le Beau Intense EdP 125ml
Eau de Parfum, Man, 125ml
£57.33
£458.64/L
9+ stores
SharkNinja FlexBreeze HydroGo Misting Fan Mint
-18%
SharkNinja FlexBreeze HydroGo Misting Fan Mint
Desk Fan
£104
£127
9+ stores
Skechers Arch Fit Arcade Meet Ya There W - Black
-24%
Skechers Arch Fit Arcade Meet Ya There W - Black
Trainer, Female, Male
£35
£45.99
9+ stores

You’ve viewed 32 out of 10000 products

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

How to make the most of Boxing Day sales

Barely has the paper crowns come off and the mince pies been digested before it it's time for Boxing Day 2026. Perhaps you didn't get everything you wanted for Christmas, then Boxing Day sales is the perfect opportunity to not only buy those things that were on the top of your list, but also get it for a great price.

Get inspiration for your Boxing Day purchases

If the idea alone of Boxing Day sales overwhelms you, then perhaps what you need is a curated selection of products to help inspire you this shopping season.

How to Choose In-Ear Headphones

By Klarna
Looking for in-ear headphones? Our handy guide is here to help you find headphones options with excellent sound quality and comfortable fit. Read on for tips on features like water resistance, sound quality, comfort level, noise reduction and compatibility to find the headphones that best suit your needs and budget.

Best e-readers

By Klarna
Bring hundreds of books with you wherever you go, with the help of an e-reader. We have gathered some of the best choices.

How to find the right laptop for you

By Klarna
A laptop is a must-have for many people. It's an all-in-one device for students, office workers and those working remotely or on the go. But the big question is: which laptop should you go for?

Gift Guide: Perfumes for Women

By Klarna
A perfume is a classic Christmas gift that will always be appreciated. But, if you're not sure which perfume to buy then why not get inspired by the most popular fragrances on our site right now.

5 tips for finding the best Boxing Day offers

On Boxing Day many retailers heavily discount everything from toys to electronics. Much like the Black Friday sales kickstart the Christmas shopping, you could say that the Boxing Day sales wrap it up. The sales were initially limited to only Boxing Day, but since the early 2000's the day has expanded to a comprehensive period of time, usually stretching up until New Years. Today we can enjoy shopping all the best Boxing Day deals from home as much of the sale is online.

1. Plan your purchases

Planning during shopping season is key. Think about what you want to buy, what you actually need and what you are willing to spend. Set a budget so you don't overspend, this will also help you to not impulse shop.

If you have a list, you will also minimise the risk of having to make returns which is a big time saver and great for the environment. On your PriceRunner profile, you can collect lists of all the products you want to buy or keep an eye out for during the sale. Remember you can share the lists with your friends and family!

2. Never miss a good deal - set a price alert

If you're interested in a product but it's a bit on the pricey side you can easily monitor the price and receive a notification when the product goes on sale or drops in price. You choose if you want to receive a notification as soon as there is a price drop, when the price is goes down by a certain amount or when it falls below a certain price point. Of course, you can also choose to include the shipping cost in total cost, so you have an accurate view of the final price. You will find all your price alerts on your profile.

3. Best Boxing Day sales 2026

When is Boxing Day 2026, where can I find the best Boxing Day sales 2026? The questions are many, but don't worry we will not only help answer all your questions but we will also help you find all the best deals from the sale!

4. Know what to buy

Although we're hoping to see some great Boxing Day sales, there are some things you might want to keep an extra eye out for during the sale. According to our statistics workout gear and machines are most heavily discounted during the Boxing Day sales, so if you're planning on working out more next year then this is the time to invest!

5. Keep track of reviews, trends and specifications

Becoming well informed and creating a comprehensive overview with the help real reviews and product ratings is a great way to scope out the best deals and products. You can also sort categories by what's most popular, so you can see what others are looking for right now. Another tip is to use the function to compare different products with each other if you are looking for particular specifications. If it is between two (or more) different models, the choice can be made easier if you know which specifications you need and what differs the two modes is a deal breaker. Maybe it's worth it for you to spend a bit extra to get a product feature that would make everyday life a little bit easier?

If you have a list, you will also minimise the risk of having to make returns which is a big time saver and great for the environment. On your PriceRunner profile, you can collect lists of all the products you want to buy or keep an eye out for during the sale. Remember you can share the lists with your friends and family!

2. Never miss a good deal - set a price alert

If you're interested in a product but it's a bit on the pricey side you can easily monitor the price and receive a notification when the product goes on sale or drops in price. You choose if you want to receive a notification as soon as there is a price drop, when the price is goes down by a certain amount or when it falls below a certain price point. Of course, you can also choose to include the shipping cost in total cost, so you have an accurate view of the final price. You will find all your price alerts on your profile.

3. Best Boxing Day sales 2026

When is Boxing Day 2026, where can I find the best Boxing Day sales 2026? The questions are many, but don't worry we will not only help answer all your questions but we will also help you find all the best deals from the sale!

4. Know what to buy

Although we're hoping to see some great Boxing Day sales, there are some things you might want to keep an extra eye out for during the sale. According to our statistics workout gear and machines are most heavily discounted during the Boxing Day sales, so if you're planning on working out more next year then this is the time to invest!

5. Keep track of reviews, trends and specifications

Becoming well informed and creating a comprehensive overview with the help real reviews and product ratings is a great way to scope out the best deals and products. You can also sort categories by what's most popular, so you can see what others are looking for right now. Another tip is to use the function to compare different products with each other if you are looking for particular specifications. If it is between two (or more) different models, the choice can be made easier if you know which specifications you need and what differs the two modes is a deal breaker. Maybe it's worth it for you to spend a bit extra to get a product feature that would make everyday life a little bit easier?

Boxing Day FAQ

Boxing Day is a public holiday celebrated annually on December 26th, following directly after the Christmas Day. It is widely observed in the UK and within the wider Commonwealth nations. Boxing Day has now also become one of the largest sales events in Great Britain where thousands of stores offer products at a discount or with special offers.

Boxing Day is observed annually on December 26th. However, depending on the calendar day Boxing Day takes place, the public or bank holiday connected to Boxing Day can follow one or two days later.

Boxing Day begins at 00:00 on December 26th and lasts for 24 hours until 23:59 of the same day. Though these days the sales period usually lasts until New Years.

There are several speculated origins of the Boxing Day meaning and why is Boxing Day called Boxing Day. It is commonly believed that the name comes from December 26th traditionally being a day off for servants, whereby they would receive a "Christmas Box" from their employers or masters.

Another proposed origin for the name Boxing Day is that is reference to charity drives during Christmas to help the poor and needy. Traditionally, gifts and other items would be placed into boxes and taken to churches on Christmas Day to be later distributed to those in need the following day - Boxing Day.

Some also believe the name Boxing Day is a reference to old seafaring tradition, where large sailing vessels would hold a sealed box containing money for good luck on their voyage. In the event the voyage was a successful endeavour, the box would then be given to a priest, who would open the box on Christmas and then distribute the contents to those in need.

Many stores all across the UK have special offers on Boxing Day and this includes online stores, physical shops, large markets and shopping centres. Sales are found on everything to clothing and electronics, to food items and even travel offers in some cases. On this page you can find stores that are offering Boxing Day sales and special offers.

Make a list of all the items you having been wanting to get, then with our price history check you can make sure that you're making the best deal possible. Through PriceRunner you will always be able to compare and get a comprehensive overview of the different pricepoints offered by different vendors.

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.